- 75 andere waren eenige fleschjes met medicamenten in tabloidvorm voor onderhuidsche inspuiting en voor inwendig gebruik, bene vens een spuitje voor onderhuidsche inspuiting geborgen. Daar water niet steeds bij de hand is, zou men eigenlijk de medicamenten voor injectie mede moeten nemen in de bekende toegesmolten glazen buisjesmet een weinig zeepspiritus en wat watten zoude men moeten desinfecteeren. Voor ons in Indië zou den dergelijke taschjes in hooge mate aanbeveling verdienen. Velen der Engelsche officieren droegen lederen beenkappen, door een spiraalsgewijze verloopende riem bevestigd. Wij, doctoren, droegen onze Indische slobkouzen, welke ons ook in Zuid-Afrika goed bevielen. Als schoeisel had Buning de in Zuid-Afrika alom- bekende top-bootswelke beneden den vorm en de gedaante hebben van een rijgschoen, maar waarvan de zeer hooge kap haar tot laars maakt. Bij het rijden zeer practisch en, daar op den wreef de schoen dichtgeregen wordt, ook zeer geschikt om te loopen. Daar bij onze komst in Pretoria de geheele schoenenvoorraad door het Gouvernement opgekocht was, kon ik geen passend nummer krijgen, maar droeg zeer hooge, stevige rijgschoenen van uitstekende kwaliteit, eveneens impermeabel voor vocht. Beide soorten schoeisel waren zeer duur IJ 2), maar bij zonder sterk. Alhoewel de Indische slobkous ons beviel, geleken de Engelsche putteesons practischerhet zijn lange wollen khaki windsels, die over ae hooge schoen en over de sluitende uniform broek omwonden worden tot vlak beneden de knie. Van vele strijders aan Boerenzijde, welke eerst linnen of lederen slobkouzen (camaches) gedragen hadden, maar later, na de in beslagname van vele Engelsche transporten, „puttees" droegen, vernam ik, dat deze laatste hun beter bevielenhet gevoel van moeheid, zwelling der beenen enz. na lang loopen of rijden, is veel minder, doordat deze puttees als elastische inwikkeling werken. Buning wijst nog op het volgende: „De kleeding der Engelsche soldaten bestaat uit: Khakiuniform van grijsgroene kleur; een grijs flanellen hemd, „idem buikband, wollen sokken, een paar lederen schoenen 1), „puttees, en helmhoed. 1) Volgens de dagbladen schenen die van alles behalve goede kwaliteit, vele dei- irregular troops droegen hooge roodbruine schoenen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 83