76 Het khaki van den Engelschen soldaat komt volgens Duncan 1), „wat hare eigenschappen betreft van permeabiliteit, absorptie vermogen, geleiding van warmte en duurzaamheid, overeen met „katoen en linnen. Waar echter de onderkleeding, direct het „lichaam aanrakende, bestaat uit wollen (flanellen) stof, welke „vocht en warmte goed absorbeert, kan de bovenkleeding even „zoo goed van khakidrill zijn. Is dit echter niet het geval (zooals „in ons leger, waar de soldaat een minder geschikt linnen hemd „draagt), dan verdient sergen bovenkleeding de voorkeur. Volgens „Duncan bedraagt het absorptievermogen, wanneer dat voor wit „op 100 gesteld wordt, van grijs khaki 10014:0 en dat van „donkerblauw 198—208. Khaki (kleur) is dus veel koeler dan „blauwserge. De helmhoed der Engelsche soldaten was practisch „ze is van een dikke, lichte stof, bekleed met khaki (drill), heeft „een breeden rand, waardoor nek en slapen bedekt zijn". Wij zijn beiden van meening, dat gewone drill-khaki, mits met flanellen hemd, eene uitstekende uniform voor onze soldaten zoude zijn; elke man zou dan de noodige reserve bij zich moeten hebben. Grijsgroene kleur zou wellicht voor Indische terreinen be ter zijn. Ziekenkleeding. Door de Pretoria-afdeeling van het Transvaalsche Roode Kruis waren diverse kleedingstukken aangemaakt; bij zonder practisch waren eenige hemden, waarvan een der mou wen geheel open was, en met bandjes toegeknoopt, wat bij arrn- verwondingen hoogst gemakkelijk is. Voorts bestond de kleeding onzer zieken uit een linnen of flanellen hemdeen wijde broek (model Ind. slaapbroek) en een soort boezeroen, beide van zeer stevig grijs linnen, verder uit een gebreide katoenen slaapmuts. Alhoewel aanvankelijk de grijs linnen ziekenkleeding eenigen weerstand wekte (de Boeren beweerden er als „prisoniers" uit te zien), werd ze weldra hoogst practisch gevonden. De pleeg zusters roemden de stevigheid en het gemakkelijke van reiniging, daar het goed niet gestreken behoefde te worden. In verband- en operatiekamer droegen wij, doctoren, witte operatiejassen met grijs linnen voorschoten, het mannelijk perso neel en de dames eveneens. 1) Prevention of diseases in tropical and sub- tropical campaigns.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 84