79 calciumcarbid, vooral niet met meer, daar calciumcarbid, wan neer het vochtig wordt, in volume toeneemt. Is de vulling van h geschied, dan schuift men de bussen f in de cylinders d en plaatst deze dan in hun geheel in den generator en wel zoodanig, dat ieder der buizen c gaat over een buisje b. Daar de kraantjes i genummerd zijn, stelle men het zich als regel, de correspondeerende nummers saam te brengen. Zijn alle carbidhouders gevuld, en is in den generator B het waterniveau tot aan a, dan is de generator voor gebruik ge reed, en, wanneer men nu maar de kraantjes i goed dicht ge daan heeft, kan door de spanning van de lucht, welke nog in den carbidhouder aanwezig is, geen gasontwikkeling plaats hebben. De generator B is door een buis K [Zie schema I] met den gas houder C verbonden bij E., door middel van een caoutchouc- slang, dan wel door een koperen buis met flink sluitende schroe ven. Hetzelfde geschiedt met den regulator D en den gashouder C, welke door een korte stevige koperen buis verbonden zijn. Aan den regulator D zit bij L een koppelstuk met drie of meer kranen, waaraan direct de hoofdgeleidingsbuizen bevestigd wor den. De gashouder C is van den bekenden bouw van dergelijke gashouders, en heeft beneden aan den bodem 2 kranenéén om het water ter verversching te laten afvloeien en één om de lucht te laten afvloeien uit de buis, die steeds in het midden van een gashouder staat. De regulator D is schematisch afgebeeld in schema III, waar uit genoegzaam de werking blijkt. De regulatie heeft plaats, doordat de lederen blaas gespannen wordt. Aan de kranen van het koppelstuk L worden nu de hoofdgeleidingen vast gemaakt- Wij gebruikten daarvoor caoutchouc tuinwaterslangen, d. z. dus dikke caoutchouc buizen met metaaldraad omwonden. De aansluiting aan L had plaats door z. g. moffen, die ge makkelijk met een schroefsleutel aangeschroefd konden worden, op de manier als de luchtpomp aan het ventiel bij eene velo- cipède. Het in werking stellen had op de volgende wijze plaats Het gewicht uit de kettingen (zie schema I) wordt opge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 87