89 van het legerkorps, waaraan het zijne diensten verleent, en rukt met den trein van dit legerkorps op. Om in dit laatste geval zijne functie naar behooren te kunnen verrichten, moet de uitrusting van het „hópitctl auxiliaire cle cam pagne" zoo compleet en toch zoo transportabel mogelijk zijn. De bezending vormde nu de uitrusting van een dergelijk veld hospitaal. De inhoudsopgave wordt in bijlage No. 1 medegedeeld, om te laten zien, dat de uitrusting zeer compleet was, maar voor ons doel zeker te uitgebreid. Daar evenwel de doorzending der goe deren van Lorenzo Marques naar Pretoria nog al eenigen tijd in beslag genomen had, bleef mij te weinig tijd over om alles te schiften. Alhoewel de kwaliteit der geheele uitrusting zeker niet voor de eeuwigheid berekend was, was ze zeer goed voor oorlogs- gebruikspeciaal het linnengoed, dat van grijs, zeer stevig linnen vervaardigd was. De verpakking had met de meeste zorg plaats gehad: aan verpakkingsmiddelen was zoo min mogelijk ge wicht besteed. De geheele Fransche bezending had op één ossenwagen plaats kunnen vinden. Op de jongste Parijsche tentoonstelling had de „Société de secours aux blessés militaires (Fransche Roode Kruis)" •eene dergelijke uitrusting geëxposeerd, welke met recht de be wondering opwekte wegens hare doelmatigheid en het betrek kelijk kleine volume. Wat bij doelmatige keuze van uitrusting, goede verpakking enz. bereikt kan worden, bewees de genoemde Fransche uitrusting welke steeds werd medegevoerd, want ik had het mij tot plicht gesteld, om bij het telkens opnieuw trek ken alleen datgene achter te laten, wat oud of onbruikbaar wasi de rest steeds mede te nemeu, en herinner ik er hier nog aan, •dat wij, behalve over de genoemde Fransche, nog beschikten over •eene (alhoewel incomplete) uitrusting der Pretoria-afdeeling zelve, en dus overvloedig voorzien waren. Bedden. De bedden, zooals die in Transvaal en in den "Vrijstaat te velde gebruikt werden, waren de z.g. stretchersdeels op last der Re geering aangemaakt, deels uit magazijnen te Pretoria of elders

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 97