90 afkomstig en opgecommandeerd; ze waren in verschillende vor men aanwezig. Allereerst als een eenvoudig vierkant raam uit stalen staven, waarin een gevlochten staaldraad netwerk ge spannen was; twee neerslaande voetstukken maken het geheel tot een eenvoudig veldbed. Verder waren er meer stabiele bedsteden naar hetzelfde prin cipe ingericht, waarbij tevens op de voor Engelsche bedden welbekende wijze het staaldraad netwerk naar believen sterker of slapper gespannen kon worden. Wij beschikten afwisselend over 30-50 van deze stretchersde dames en Buning hadden er steeds ieder één in gebruik en deze veldbedden voldeden in alle opzichten; de steviger gebouwde dienden voor de ernstige zieken en gewonden 1). In het algemeen gesproken zal het voor ons Indisch veldhos pitaal, ter vermijding van onnoodig transport, raadzamer zijn bamboerustbedden ter plaatse te maken; echter verdienen de genoemde ijzeren veldbedden toch verre en verre de voorkeur boven de enorm zware en onhandelbare slaaptafels, waarmede het Ned. Ind. veldhospitaal thans is uitgerust. Bamboe en rottan zijn het materiaal bij uitnemendheid voor veldgebruik, en het is merkwaardig, dat in het Voorschrift be treffende den geneeskundigen dienst in Ned. Indië op voet van oorlog dit materiaal voor het vervaardigen van noodveldbedden zelfs niet genoemd wordt (pag. 48, deel 2 van genoemd voor schrift); menig leger zou ons den overvloed van dit materiaal in oorlogstijd benijden, en toch is in genoemd voorschrift slechts de beschrijving te vinden voor het maken van een noodveldbed uit houten planken en stijlen, in vorm en materiaal overeen komende met het Duitsche voorschrift (zie o. a. Seydel, Kriegs- chirurgie, pag 107). Door het Ned. Ind. veldhospitaal worden volgens genoemd re glement medegenomen en behooren bij de vaste uitrusting: 15 tweemans slaaptafels 15 X 32 KG. 780 KG. 30 schragen 30 X 15 KG. 450 KG. 15 eenmans slaaptafels 15 X 40 KG. 600 KG. 1) Ik zelve gebruikte een veldbed van allereenvoudigste constructie; het kon gemakkelijk in een klein bundeltje saamgerold worden en was van stalen staven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 98