91 30 schragen 30 x 10 KG. 300 KG. Totaal 2130 KG. d. i. dus per man 48 KG. Niettegenstaande dit zeer groote gewicht, is er toch slechts voor ruim 1/3 van het aantal lijders van het veldhospitaal direct eene ligplaats, terwijl het doel van een veldhospitaal toch behoort te zijn op stel en sprong klaar zijn gedurende het gevecht; voor het voorgeschrevene getal van 150 lijders mag men zich dus zeker niet op improvisatie verlaten, nog minder op requireeren, daar dit in Indië al weinig succes zou hebben. Het voordeel der stretchers, door ons gebruikt in Zuid-Afrika, bestaat, behalve in het portatieve ook hierin, dat men op het netwerk van ijzerdraad geen matras behoeft te leggen een saam gevouwen deken is desnoods voldoende. De matrassenbij ons in gebruik, bestonden uit een linnen zak, op de wijze van een kapokmatras, opgevuld met gras. Deze matrassen zijn verre te prefereeren boven de zware en dikke kapokmatrassen, in Indië ook in de veldhospitalen in ge bruik. Wij voerden steeds een dertigtal matrassen met ons mede, over de verschillende wagens verdeeld; zij waren wel is waar niet zoo dik als de kapokmatrassen, maar op de stretchers door ons gebruikt waren zij uitstekend. Daar de afbeeldingen van dergelijke bedden in de annonces van iedere buitenlandsche illustratie te vinden zijn, acht ik het onnoodig er hier een af beelding van te geven 1). 1) Ei zij hier ter plaatse aan herinnerd, dat in het gewonden verslag van Atjeh over Juli Augustus 1896 (tijdschrift van geneeskunde voor Ned. Indië deel XXXVIII, afl. 2) door schrijver dezes nadrukkelijk gewezen werd op het nut en groote financieele voordeel dezer bedden. Ik berekende, dat bij de aan schaffing ervan de te maken onkosten binnen korten tijd reeds gedekt zouden zijn door het vervallen der uitgaven aan vulling van stroozakken en hoofd kussens, aan nieuwe vulling en herstellingen der kapokmatrassen enz. met eene blijvende besparing van 25 gulden per jaar en per bed. Ook voor tijdelijke expansie onzer hospitalen werd t. z. p. gewezen op het nut en het groote finan cieele voordeel van het gebruik van dergelijke Wire-woven" veldbedden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 99