72 15 Mei. Eene afdeeling van twee brigades patrouilleerde onder den Amb. sergeant Litaij No. 40726 van 7 uur v.m. tot 3 uur n.m. op de Goenöng Api bij Tampèng. Zij joeg een kleine bende geweerdragenden die deze kampong wilde verlaten weer in de versterking terug. Drie sectiën infanterie onder luitenant Delgorge gingen de bezetting van Gëgarang onder luitenant Winter aflossen vivres werden niet medegevoerd, omdat alle in Pënösan buitgemaakte levensmiddelen in Gëgarang waren opgeslagen geworden. 16 Mei. Van 6 uur v.m. tot 4.30 uur n.m. patrouilleerden twee brigades onder den Eur. sergeant Deursen No. 43810 om Tampèng, waar zij het op de sawah aanwezige volk binnen de kampongs dreven. Te 2 uur n.m. kwam de patrouille Watrin van Omah Pandö terug zonder pengoeloe Söndörön te hebben kunnen vinden. Hoewel te Sëkoeölön een paar schoten vielen, was die kampong toch bewoond door zeer vele vrouwen van de tëloe Sagi. In de verlaten Pëdösönön Omah Pandö bivakkeerde de patrouille. Den volgenden dag Remököt en Koetö Tinggi bezoekende, be vond zij deze kampongs geheel bewoond. Rödjö Padang en Rödjö Pödöng meldden zich bij den patrouillecommandant en deelden mede, op weg te zijn naar Koetö Lintang om zich daar bij den colonnecommandant te vervoegen. In Oerang Kaja werd den tweeden nacht het bivak opgeslagende bevolking van Réket Göip betoonde hoegenaamd geen schuwheid meer en was overal aan den veldarbeid. Eenige Alassers overhandigden den colonnecommandant een brief van pengoeloe Tjéq Batoe Mboelön, welks inhoud zeer ongepast was. Op verschillende vragen gaven zij ontwijkende of tastbaar onware antwoorden, zoodat werd vermoed, dat deze lieden slechts waren gezonden om den toestand bij de kompéni eens op te nemen. Zij werden heengezonden met de boodschap aan den briefschrijver, dat de colonnecommandant zeer ver stoord was over zijne handelingen en met den last aan den Këdjoerön van Batoe Mboelön, Oeèng Bërakan, om mij te gemoet

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 120