4 Departement van Oorlog te Magelang begeven en besprak met hem de wenschelijkheid om de zooeven genoemde militairen toe gang te geven tot zijne bakkerij, om aldaar zich op de hoogte- te stellen der te verrichten werkzaamheden, waartoe door dien aannemer gereedelijk verlof werd gegeven. Voorts verzocht de commissie den aannemer het benoodigde meel en de legen te willen leveren, waartoe hij zich bereid ver klaarde en zelfs deed hij toezegging een zijner knechten gedu rende een dag in de Peyersche bakkerij te laten werken, om het eerste brood te maken. In den avond van den 25en begaf zich een der commissie leden met de drie fuseliers naar de bakkerij van den Chinees zoo- evengenoemd, om van meet af de werkzaamheden, aan het brood bakken in Indië verbonden, aan de drie militaire bakkers te laten zien. In de bakkerij gekomen tegen 6 uur 's namiddags, lag daar het benoodigde zuurdeeg gereed, verkregen uit een gedeelte van het deeg, waarvan men dien morgen het voor het garnizoen bestemde brood had gebakken, door hiervan ongeveer 4 K.G. achter te houden. Bij de aankomst van het commissielid zooeven genoemd, be gonnen onmiddellijk de vóórwerkzaamheden, nl. het kneden van het zuurdeeg met eenige kilogrammen meel en ongeveer twaalf L. legen. De bewerking was tegen 6f uur 's namiddags afgeloopen en geschiedde in glad koperen bakken van ongeveer '20 a 30 liter inhoud, geplaatst op houten in den grond geplaatste stellingen, waarin die bakken muurvast waren bevestigd. Deze stellingen waren geplaatst neven de ovens in de werkplaats. Na afloop van het kneden en nadat de thans verkregen hoeveelheid deeg in drie dier bakken was verdeeld, werden zij ieder met een doek afgesloten. Te middernacht begon het 2e gedeelte der werkzaamheden. Op dat uur waren de bakken, waarin zich het deeg bevond dat om 6f uur n.m. bereid en toen aan zich zelf was overge laten, voor de helft gevuld met gerezen deeg. Wanneer men even tegen dit deeg stiet, sloeg het onmiddellijk, neer, hetgeen een bewijs was, dat het voldoende was gerezen..

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 12