87 Niet slechts heeft hij een groot aantal kampongs van Batoe Mboelön onder zijn bestuur, doch hij is ook een der pengoeloe Simpat van Kedjoeron Djöhar van Bambél). Beiden melden, dat Batoe Mboelön door de bevolking is verlaten en derhalve niet verdedigd zal worden. Yoorts heeft Rödjö Bintang den bawar zijns vaders ontvangen, ten teeken dat het gezag op eeistge- noemde is overgegaan en heeft de oude Kedjoeron hem doen weten, dat hij de geheele bevolking uit de bosschen moet doen terugroepen. De oude man zelf en pengoeloe Tjéq hebben gods dienstige bezwaren om met de kompëni in aanraking te komen. Aan Rödjö Bintang wordt medegedeeld, dat ik morgen met hem Batoe Mboelön wensch te bezoeken en vervolgens wordt hem een oproepingsbrief medegegeven voor Këdjoerön Djöhar en de hoofden uit het Bambélsche. Enkele lieden van Përapat, die zich met de witte vlag aan melden, worden naar Rödjö Bintang verwezen. 13 Juni. Te 7 uur v.m. rukte de colonnecommandant met 10 biiga- des (85 karabijnen sterk) met gevechtstrein, vergezeld van Rö djö Bintang en den zoon van pengoeloe Tjéq over Tëlagö Makar en Poelö Nas naar Batoe Mboelön. In eerstgenoemde kampong, die nog verlaten was, werd een godsdienstschool aangetioffen van den meest geleerden man in de Alaslanden: Tengkoe Hadji Tëlagö Makar, en in Poelö Nas was de bevolking reeds grootendeels teruggekeerd. Batoe Mboelön zelf, waarin nog slechts enkele lieden waren teruggekomen, was zwaar verstel kt, doch men had de poorten geopend en ontving de troepen onder aanbieding van klappers. Nadat Rödjö Bintang afgedankt was, ging de patrouille over de nog verlaten kampongs Mbaröng, Përapat en Koetö Oedjong, gelegen op den linkeroever der Lawé Blèn (groote rivier), naar Koetö Réh, om deze versterking te verkennen. Deze verken ning kon worden uitgevoerd zonder dat de vijand iets van de nabijheid der troepen had bespeurd, door gebruik te maken van het zwaar bedekte terrein in de onmiddellijke nabijheid van de versterking. Zeer vele stemmen duidden op eene groote bezetting en men was nog druk bezig om de versperringen te

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 135