5 De bewerking bepaalde zich ook thans tot het bijvoegen van eenige kilogrammen versch meel van twee kwaliteiten, in de verhouding van 2 deelen le kwaliteit meel (merk Harrison) tegen 1 deel 2e kwaliteit (merk Patent Roller) en daarna tot het wederom goed dooreen kneden middels legèn (ongeveer 4 liters), met het reeds verkregen deeg. Dit nieuw verkregen deeg werd nu verdeeld in 6 bakken en weer rustig aan zich zelf overgelaten, de bakken werden weder met doeken overdekt. De bewerking was tegen 1 uur voormiddags afgeloopen. Om 4 uur voormiddags bad ten 3en male toevoeging van meel en legèn plaats tot een hoeveelheid deeg verkregen werd, noodig voor de behoefte aan brood van het garnizoen voor dien dag. De verhouding van de gebruikte legèn tot het gebruikte meel was 12. De bewerking geschiedde geheel op dezelfde wijze als boven. Tegen 6 uur v. m. was deze laatste bewerking afgeloopen en wederom werd het verkregen deeg, na over alle aanwezige bakken <14 in getal) te zijn verdeeld, aan zich zelf overgelaten. Tegen 8 uur v. m. werd het deeg afgekneed onder toevoeging van omstreeks 20 a 24 liters legèn, een 40tal niet al te versche eendeneieren en 12 liter suikerwater. Op 40 katie deeg werd 2 katiesuiker, in water opgelost, gebezigd. Nadat een niet te taaie massa was verkregen, werd deze op een met meel bestrooide tafel gebracht. Daarna werd onmiddellijk overgegaan tot het afwegen van de voor ieder broodje benoodigde hoeveelheid deeg en, nadat dit nog «enigszins was gekneed met het op de tafel aanwezige meel, in de vormen gedaan, die vooraf van binnen met een weinig klapper olie waren aangestreken. Ongeveer een 40tal van die vormen werd in een houten bak gedaan, en deze na te zijn gevuld met de met deeg gevulde vormen boven op elkaar gestapeld. De bovenste bak werd met een doek overdekt. Het geheel werd nu tot ongeveer 12 uur v.m. aan zich zelf overgelaten. Intusschen waren de ovens reeds van ongeveer 8 uur v.m. af opgestookt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 13