93 dat de versterking bij Gör-gör thans ledig was en de bevolking daar in hare kampongs was teruggekeerd. Daarentegen had hij vernomen, dat er eene versterking ergens in het bosch moet zijn bij Batoe Mënoenggöl, op den rechteroever tegenover Pe- rapat, waar volk moet zitten van Mbaröng en Batoe Mboelön, onder den jongeren broeder van pengoeloe Tjéq, Hadji Djafar alias Oeèn Kahar. Bij terugkomst der patrouille Dolleman werden de vier ge vangenen onmiddellijk in tegenwoordigheid van Rödjö Bintang ondervraagd en verklaarden zij zonder schroom, dat de ontdekte versterking Batoe Mënoenggöl heet en bezet is door den ouden> Këdjoerön, pengoeloe Tjéq en Hadji Djafar, waarop Rödjö Bin tang zijne verbazing te kennen geeft en belooft te zullen trach ten zijn vader tot mij te brengen. Een Gajö uit Ngkëran bericht,, dat Këdjoerön Djöhar zich moet ophouden te Pasér Nönang, benedenstrooms van Ngkëran. Door een toeval wordt de ontdekking gedaan, dat twee Ma- leiers, zoons van een vaccinateur te Pontianak, hier in de Alaslanden de vaccine uitoefenen met versche smetstof, aange lengd met moedermelk. Vroeger kwamen hier pokkenepidemieën voor en dan ging de bevolking van geheele kampongs naar het gebergte om de gevreesde ziekte te ontvluchten. Gedurende hun driejarig verblijf hadden bedoelde Maleiers reeds met succes een duizendtal kinderen ingeënt tegen vergoeding van fl. 1 per kind en- zij beweren, dat zulks een merkbaar gunstigen invloed heeft gehad. Door den chef der ambulance is toen een nader onderzoek ter zake ingesteld. Te 6.15 uur n.m. rukten drie brigades onder bevel van den len luitenant Watrin uit, met opdracht in Ngkëran den Gajö op te lichten die bovenstaand bericht betreffende Këdjoerön Djöhar bracht en hem daarna te dwingen de schuilplaats te Pasér Nönang aan te wijzen. 19 Juni. Deze patrouille keerde te 9 uur v.m. terug met vier arres tanten en een voorlaadgeweer. Volgens bewering dezer gevan genen moet Këdjoerön Djöhar in de versterking Koetö Lëngat Baroe zijn gevlucht. Pasér Nönang was geen schuilplaats, doch

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 141