95 De verrassing was volkomen. Binnen vijf minuten stonden de maréchaussées op de borstwering van de geheele zuiderface ■en begon een verwoed gevecht tegen de van alle zijden toe snellende verdedigers, die op fanatieke wijze herhaalde, doch vergeefsche klewangaanvallen deden. Het zeer begroeide ter rein in en om de versterking noopte tot uiterst langzaam voor waarts gaan. Over de borstweringen der W. en O. facen avan- ceerende, moest de kampong voet voor voet worden vermees- terd en eindigde het gevecht eerst te 12.15 uur n.m. bij de noordelijke borstwering, nadat eene afdeeling in de binnenruimte was afgedaald, om in breed front de laatste verdedigers uit hunne schuilplaatsen te jagen. De beschrijving van de vermeestering van Likat wordt uit voerig aangetroffen in het gevechtsrapport (bijlage 14). De vijand liet 432 dooden, w.o. 124 vrouwen en 88 kinderen, 2 gewonde mannen, 17 gewonde vrouwen en 32 gewonde kinde ren, 17 ongedeerde kinderen, 87 geweren en eene groote hoe veelheid blanke wapens, munitie, levensmiddelen en goederen in onze handen, terwijl onzerzijds één maréchaussée sneuvelde en twee officieren, w.o. de colonnecommandant, werden ge wond. Onder de gesneuvelden werden de wakèl van Likat en enkele Karobataks herkend. Nadat de gewonden waren verbonden, vertrok de ambulance onder dekking van vier brigades onder den 2en luitenant Chris- toffel te 2.45 uur n.m. naar Bambél, waar zij even voor de overige troepen tegen 5.15 uur n.m. aankwam. Yan de doorgetrokken kampongs waren Pëdéisi en Biaq Moeli nog onbewoondin de andere kampongs was veel volk verzameld. 21 Juni. Naar aanleiding van Hadji Ali's bericht, gingen twee brigades onder den Eur. sergeant Deursen No. 43810 met dien gevangene naar het bosch bij Batoe Mënoenggöl, van waar die afdeeling te 2.30 uur n.m. werkelijk met 4 voorladers en verscheidene lan sen, die op verschillende plaatsen verborgen waren, terugkeerde. Een sectie infanterie dekte van 7 uur v.m. tot 3 uur n.m. onder den inl. sergeant Redjo No. 50264 de werkzaamheden van een opnemer bij Tëlagö Makar en omstreken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 143