96 Pengoeloe-n-Djöhar en pengoeloe Biaq Moeli komen hunne opwachting maken. Rödjö Bintang meldt, dat zijne kampongs Lawé Soemoer en Lawé Përëlaq weer hewoond zijn en dat het zeker is, dat Kö- djoerön Djöhar met zijne familie en pengoeloe Ngkëran bij pe ngoeloe Batén in Koetö Lëngat Baroe zitten. 22 Juni. Yan 7 uur v.m. tot 2.30 uur n.m. rukte kapitein de Graaf met twee sectiën, waarbij kapitein Stolk en een opnemer, uit om Koetö Lëngat Baroe te verkennen. Yan eene bende die buiten deze versterking aan de rivier zat werden 5 vijanden neergelegd. De verdedigers, die aan vankelijk geen notitie van de verkenning hadden genomen, of haar niet hadden opgemerkt, openden toen het vuur op de pa trouille zonder haar echter eenig nadeel toe te brengen. De 2e luitenant Christoffel ging met drie brigades de kam pong Mbaröng doorzoeken, om beslag te leggen op de te vin den geweren; hij keerde te 2 uur n.m. met 19 voorladers en den Karöbatakschen pengoeloe van Radja Bërnah, die zich bij dezen officier had gemeld, terug. Genoemde pengoeloe is ondergeschikt aan den Si Bajak van Sarinembah, die hem vooruit had gezonden om den colonne commandant te melden, dat ongeveer een 300-tal Alasgezinnen naar zijn gebied waren gevlucht en om bevelen te vragen be treffende deze uitgewekenen. Daar hij mededeelde, dat zijn Si Bajak spoedig zelf zou komen, werd diens komst afgewacht. De le luitenant Winter had van 7 uur v.m. tot 3 uur n.m. naar geweren gezocht in de kampong Përapat, doch te veigeefs. Twee brigades onder bevel van den Eur. sergeant Dolleman No. 54514 gingen met een opnemer met één dag vivres naar Likat en omstreken, om daar de metingen te voltooien. Met hetzelfde doel ging een sectie infanterie onder den inl. sergeant Redjo No. 50264 met een opnemer en één dag vivres naar La wé Poenggö en omstreken. Pengoeloe Radja Bërnah geeft uitvoerige berichten omtrent de goede en kwade gezindheid van de kampongs der Karö-hoogvlakte en biedt zich aan als gids mede te gaan naar het Pak-pak gebied.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 144