99 Met het transport was weder eene aanvulling van twee bri gades onder bevel van den 2en luitenant D. G. Draaijer mede- gekomen, terwijl mede de aangevraagde patronen, levensmid delen en uitrustingstukken waren aangevoerd geworden. De van Koeta Radja gezonden officier van gezondheid P. van Andel bereikte de colonne niet, omdat hij op marsch een ongemak aan een der beenen kreeg en naar Medan moest teruggaan. Evenmin kwam er een bestuursambtenaar uit Deli mede. De assistent-resident van de Bataklanden, Westenberg, om wiens komst in de Alslanden de colonnecommandant had verzocht met het oog op de aanstaande aanrakingen der colonne met de Karöbataks, bleek ongesteld te zijn bij den afmarsch van het transport van Medan en in stede van dezen ambtenaar had het bestuur van de residentie Oostkust van Sumatra twee Lang- kat-hoofden, Tongkoe Maha Radja Sri Indra en Radja Goenöng van Böhöröq, aan den kapitein Wilhelm toegevoegd voor den omgang met de vrije Bataksche koelies. Deze beide hoofden keerden dan ook met dien kapitein naar Deli terug, zoodat de colonne bij haren verderen tocht door het Karöland zich zelf zou behelpen en een zoodanigen weg zou kiezen, dat zij zoo min mogelijk met Karó-hoofden in aanraking moest komen, ten einde niet in de verzoeking te komen, tegenover deze poten taatjes een ander standpunt in te nemen dan dat, hetwelk tot nu toe tegenover hen van bestuurswege werd ingenomen. 25 Juni. Hoewel er in Barnbél voldoende ruimte was voor alle troepen •en koelies, besloot de colonnecommandant toch, in het belang van den gezondheidstoestand, het gisteren aangekomen transport te doen verhuizen naar Pëdéisi, welke kampong nog verlaten was en waar het water kon worden benut van de zijrivier Lawé Seboelön. De jongste zoon van den gesneuvelden Këdjoeron Djohar meldt zich met den bawar. Ook verschijnen nog verschillende andere hoofden en enkele Karobatak-hoofden, w.o. de Si Bajak's van Koeta Boeloh, Sarinëmbah en Batoe Rëdan en de pengoeloe's van Djinaboen en Bësi-bësi.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 147