104 aanvaard, omdat de colonne zou doortrekken naar Boeloh Pan- tjoer, de eerstvolgende kampong. Bij Mërdinding verandert het terrein geheel van karakter. Het oerbosch houdt op om plaats te maken voor uitgestrekte alang-alangvlakten, waarin de begroeide ravijntjes en kampongs zich als oasen afteekenen. Om 1.35 uur werd weer doorgemarcheerd en te 4.30 uur de kleine verlaten kampong Boeloh Pantjoer bereikt. Daar de pengoeloe en eenige mannen die zich kwamen aanmelden me dedeelden, dat de bevolking hare huizen tijdelijk had verlaten en naar de ladangs in het gebergte was gevlucht wegens eene heerschende pokkenepidemie, werd buiten de kampong bij de rivier het bivak opgeslagen. Eerst te 8.15 uur n.m. waren de achterste troepen met den trein aangekomen. Ook het op dezen dag gevolgde voetpad was over het alge meen weinig geaccidenteerd en leverde niet veel moeilijkheden op, zoodat het tracé voor een verbindingsweg tusschen de Alas- landen en het Karögebied als het ware door het voetpad Likat Lawé Geski Mërdinding is aangegeven. 3 Juli. Te 6.45 uur v.m. wordt de marsch vervolgd over de kleine kampongs Pëboelan en Mërtëloe naar Las Balong, een vrij groo- te kampong, waar verschillende voetpaden bij elkaar komen. Een pad voert van hier in twee dagen naar Këdéi Ampoen Toeön, een ander voetpad gaat over de bergen naar Koeta Bangoen en Përbësi, en eindelijk loopt een derde weg midden tusschen de beide eerstgenoemde over Koeta Pinang naar het Pak-pakgebied. Pëboelan was eveneens door de bevolking uit vrees voor de pokken verlaten, hetgeen ons werd medegedeeld door een man die in de kampong de wacht hield. In Mërtëloe waren meer mannen aanwezig en bood men klappers aan. Ook te Laö Ba long bevond zich een gedeelte van de mannelijke bevolking met den pengoeloe in de kampong; deze maakte zijne opwachting en bevestigde de overal ontvangen berichten omtrent het uit breken van pokziekte in deze streek.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 152