105 De Si Bajak van Sarinëmbah nam hier afscheid om zich over Koeta Bangoen naar zijn gebied terug te begeven. Het later gevolgd voetpad ging voornamelijk door de bedding van de Laö Mëlas en daarna over een niet hoogen bergrug, welke de waterscheiding vormt met het dal van de Laö Rënön.' Het was over het algemeen zeer weinig begaan en aan de zijde van de Laö Rënön zwaar versperd, om de communicatie te belemmeren met de pokkenstreek bij Mëlas. Op het voetpad waren ook nog tal van weermiddelen tegen die door deKarö's zoo gevreesde ziekte aangebracht. Het eerst kwam de colonne aan het op een heuveltje gelegen gehucht Mëlas, het centrum van de epidemie, en daarna in het ravijn aan een bivak van poklijders in het bosch. De zieken smeekten om geneeskundige hulp, welke natuurlijk niet kon worden verstrekt. Toen hen werd medegedeeld, dat het eenige middel om deze ziekte te voorkomen de vaccinatie is, gaven zij te kennen zich gaarne daaraan te willen onderwerpen. Pengoeloe Radja Bërnah zal op zijn eigen verlangen naar Koeta Radja worden medegenomen om daar het vaccinateursvak te leeren, ten einde dan later de vaccine in de Bataklanden te kunnen uitoefenen. Over de waterscheiding gekomen, bereikte de colonne achter eenvolgens de kampongs Tandjong Balei, Koeta Töalah en Laö Petoendöl, bij welke laatste kleine kampong te 3 uur n.m. een bivak werd betrokken, waarin te 6 uur daarop alles was vereenigd. De bevolking was overal aanwezig en de pengoe- loe's, ook die der nabijgelegen kampongs, meldden zich bij den colonnecommandant, onder aanbieding van een kleine huidegift in rijst en eenige kippen. 4 Juli. Te 6.50 uur v.m. werd opgebroken en over eene waterschei- getiokken, van waar een ruim overzicht werd verkregen over het bieede dal van de Lao Rënön. Langs de bewoonde kampongs Pamah, Tëroetöng, Laö Goenöng, Sëmbètëk en Koeta Mbaroe beieikte de voorste troepen te 5 uur n.m. het evenzoo bewoonde Koeta Pinang. Het voetpad liep over zeer geacci denteerd terrein, bij afwisseling door bosch en over alang-alang-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 153