106 velden en ladangs. Sawah's werden slechts over een kleine oppervlakte aangetroffen bij Lao Balöng. Overigens zag men niets dan uitgestrekte ladangs, waarop de bevolking al hare voedingsmiddelen kweekt, voornamelijk bestaande uit padi, dja- gong en ketela. Deze op groote schaal gepleegde roofbouw is dus de oorzaak van de ontwouding van de geheele hoog vlakte. De ladangs worden hoogstens twee jaren gebruikt en daarna gaat men er toe over een ander boschperceel te ont ginnen, om na tien jaren weer op de oude terreinen terug te komen, waarop dan jong bosch en hoogopgeschoten kreupel hout is gegroeid. De bevolking van Koeta Mbaroe, die aan Djohar onderge schikt is, was bij de verschijning der troepen bijzonder zenuw achtig; indien het niet bijtijds gelukt ware de geheele kam pong snel af te zetten, dan zou vermoedelijk de bevolking zijn gevlucht. Nu liepen de mannen met veel drukte met gewe ren heen en weer, andere lieden werden op hunne vlucht met de geweren in de hand gearresteerd en de vrouwen maakten groot misbaar. Na aan het volk te hebben doen beduiden dat het niets be hoefde te vreezen, trad de kalmte langzamerhand in en kwa men de vrouwen en kinderen uit de huizen, terwijl de pengoe- loe klappers kwam aanbieden. Elke kampong heeft hier zijne geweren; dat was te voren bekend gemaakt aan de brigadecommandanten, zoodat geen schot uit een karabijn werd gedaan zonder bevel. Het was steeds voldoende aan de mannen te gelasten hunne wapens in de huizen op te bergen; zij aarzelden geen oogenblik aan dit bevel te gehoorzamen. Te Koeta Pinang, waar buiten de kampong een bivak werd betrokken, kwam de pengoeloe zich evenzoo aanmelden. Te 6.45 uur n.m. was de geheele colonne weer vereenigd. De bevolking van Koeta Pinang is feitelijk Pak-paksch en afkomstig van Koeta Gambir, welke kampong zij in den steek liet, om zich te vestigen in hare tegenwoordige verblijfplaats, die zij buit maakte op de sedert van daar verjaagde Karü's. Yele Karö-vrouwen nam zij tot zich en ten slotte nam zij ook de Karo-zeden over. De pengoeloe is verwant en ondergeschikt aan

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 154