Ill 8 Juli. De hoofdcolonne begaf zich te 7.50 uur v.m. op marsch naar het nabijgelegen Sidi Galang, den zetel van den voornaamste der Radja Si Walöh der Këpas Pak-paks en kwam daar reeds te 9.15 uur v.m. aan. De përtaki en zijne kleine bevolking waren aanwezig; men bood der colonne huisvesting aan in de balé en twee reeds lang ledig staande huizen, zoodat slechts een klein gedeelte van de troepen en de dwangarbeiders zich zelf onder dak moesten brengen. Kapitein de Graaf meldde zich te 11 uur v.m. met zijne co lonne en de përtakis van Tandoek-tandoek en Kënëpën. Hij had Kënëpën eenigszins versterkt aangetroffen, doch de aan wezige gewapende mannen beweerden, dat zij hunne kampong in staat van tegenweer hadden gebracht tegen de Karo's en legden na eenig weifelen hunne wapens neer. De bij Kënëpën gelegen kampong Koeta Mbaroe was verlaten. Toen niet lang daarna zich ook de përtakis van Binara en Koeta Dëlëng aanmeldden, kregen alle hoofden nogmaals last om rijst en karbouwen te leveren, waarbij het aan de hoofden van Sidi Galang en Binara werd overgelaten, om ieders aan deel der te leveren levensmiddelen vast te stellen. Gedurende de zeer langwijlige woordenwisseling welke ten gevolge hier van onder de Pak-paks ontstond, bleek reeds zeer spoedig dui delijk, dat Binara en Koeta Dëlëng minder genegen waren om mede te werken, waarom beide përtakis werden aangehouden, onder mededeeling aan hun kamponggenooten, dat zij zouden worden losgelaten, zoodra aan mijn bevel was voldaan. Men ging naar huis onder belofte van rijst te zullen verzamelen en karbouwen te brengen. Eenige Maleiers van Binanga en omstreken vervoegden zich bij den colonnecommandant. Bij onderzoek bleek, dat deze lie den zich hier onledig houden met den opkoop van benzoë (kë- mënjan) en den verkoop in het klein van opium. Zij deelden mede, dat het vermoedelijk zeer veel moeite zou kosten om groote voorraden rijst bij elkaar te krijgen en dat er weinig groot vee in den omtrek was te vinden. De Pak-paks zouden hun rijst nu veel van elders betrekken en zeer veel ketela

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 159