112 als surrogaat gebruiken, terwijl de schaarschte aan levensmid delen in het Töbagebied nog grooter zou zijn en men in die streek hoofdzakelijk van ketela zou leven. Wat gedurende den marsch door het Pak-pakgebied is waar genomen geeft wel aanleiding om aan de waarheid dezer me- dedeelingen niet te twijfelen; alle ladangs waren nog onbebouwd en- andere tweede gewassen als ketela zag men niet, om de eenvoudige reden, dat slechts deze aardvrucht hier gedijt. Wa ren op den veel lageren rechteroever der Laö Bënön nog klap- perboomen aangetroffen, hier ontbraken die boomen geheel en kwam ander geboomte ook zeer weinig in de kampongs voor. 9 Juli. Nog een dag zou de colonne te Sidi Galang verblijven om levensmiddelen te kunnen verzamelen. Om de nabijgelegen kampongs tot spoed aan te zetten, werden patrouilles uitge zonden naar Kënëpën en Laö Boetoeran. Deze en de gisteren ten opzichte van Binara en Koeta Dëlëng genomen maatregelen hadden het gunstig gevolg, dat des namiddags zooveel gepelde rijst door de bevolking van alle zijden was aangebracht gewor den, dat aan ieder man iets meer dan voor 2| dag rijst kon worden verstrekt, terwijl ook nog twee karbouwen en eenige varkens konden worden geslacht. Al het geleverde werd a contant aan de eigenaren uitbetaald. Nadat de përtakis van Binara en Koeta Dëlëng weer in vrij heid waren gesteld, vergaderden de aanwezige hoofden en hunne volgelingen bij den colonnecommandant, die hun mededeelde, dat het in de bedoeling van het Gouvernement lag om eene bestuursvestiging te maken aan de Boven-Singkel-rivier en dat daarna zeker meer bestuursinmenging zou plaats hebben met hunne aangelegenheden. Het voordeel hiervan voor hen werd hun nader uiteengezet en zij gaven dan ook te kennen, wel te begrijpen, dat zij in de toekomst dan minder zouden bloot staan aan willekeurige handelingen van de benedenstroomsche Maleische potentaatjes, door wier handen thans hun geheelen in- en uitvoerhandel plaats heeft. Nadrukkelijk is aan allen voorgehouden, dat het Gouverne ment geen slavernij en kanibalisme duldt en dat het bestuur

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 160