116 kende boomwortels en vele met een enkelen boomstam over brugde ravijntjes, veranderde spoedig in een modderpoel. In het bosch werden nog drie Batak's gevangen genomen en een man neergelegd, die met zijn geweer wilde vluchten. Verkleumd van de koude kwam de voorste halve divisie te 4.30 uur n.m. bij de eerste kampong, Hoeta Péak, van het complex Litóng aan. De met geweren gewapende mannelijke bevolking begon onmiddellijk op het zien der soldaten te vluch ten, doch door het vlug omsingelen van de kampong werden de Radja van Litóng en eenige volgelingen nog bijtijds ingesloten. Eerst na herhaalde malen te zijn gesommeerd, kwamen zij uit een der woningen voor den dag en zij waren blijkbaar zeer verheugd, toen zij huns weegs konden gaan. Uit alles bleek, dat men hier slecht gezind was. De huizen waren geheel ledig gehaald en men had zelfs gepoogd de wo ningen minder bewoonbaar te maken door het weghalen der zijwanden, wat in deze gure bergstreek voldoende is om de nachttemperatuur binnen de huizen zeer laag te doen zijn. Op de binnenplaats van de kampong moesten dan ook twee zeer groote vuren worden onderhouden, waaraan een ieder zich be hoorlijk kon verwarmen. Levensmiddelen noch dieren werden aangetroffen, zoodat men ook hier niet anders kon doen dan van het veld ketela te gaan graven. De achterste halve divisie en de trein bereikten Hoeta Péak niet, doch betrokken bij het invallen van den avond een bosch bivak op den linkeroever der rivier. 14 Juli. De colonne verblijft in Litóng om den trein in te wachten. Toen deze aankwam werd hij in de naastbij gelegen hoeta ge legerd, onder dekking van drie brigades. Een met den opnemer uitgezonden patrouille vond de overige drie kleine hoeta's ook geheel verlaten en ontmoette niemand. Andere patrouilles ontdekten in den omtrek der hoeta's ver borgen voorraden padi en ingegraven varkens, die naar het bivak werden gebracht en onder den troep werden verdeeld. Des namiddags maakte Radja Sörè van Limboeng met een groot gevolg zijn opwachting bij den colonnecommandant. Hij

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 164