117 deelde mede, namens den Toehan van Limboeng, Djonggima- nauer, te komen, onder wien o.a. ook Litóng ressorteert. Hem is toen gezegd geworden, dat Djonggimanauer zelf had behooren te komen en het den colonnecommandant voorkwam, dat de bevolking volstrekt niet vriendschappelijk gezind was, welk vermoeden ook al gegrond was op het feit, dat hij Radja Sörè was verschenen zonder, zooals toch gebruikelijk is, een klein geschenk in levensmiddelen mede te brengen. Radja Sörè ant woordde daarop, dat Djonggimanauer zich zeker te Hoeta Galoeng bij de colonne zou vervoegen en vertrok weder naar Limboeng. De bewoners van Litóng betrekken hunne padi uit Limboeng, daar Litóng zelf te hoog gelegen is om er den rijstbouw uit te oefenen. 15 Juli. Te 7 uur v.m. vertrok de colonne naar het eveneens onder Limboeng behoorende complex Hoeta Galoeng, waar zij te 11 uur v.m. aankwam. De vier hoeta's waren alle geheel verlaten en men had zelfs op verschillende punten een begin gemaakt aan de versterking der kampongs. Ook hier is geen spoor van een padi-aanplant te zien en wo.rden slechts uitgestrekte ketela-velden waargeno men. Djonggimanauer verscheen niet. Langs een zeer veel beloopen en gemakkelijk voetpad door- rukkende, deboucheerde de colonne te 2.30 uur n.m. uit het bosch en kreeg zij een ruim overzicht over de uitgestrekte goed bewoonde, „Hoembang" genoemde vlakte, aan den noordelijken voet van den Si Manoelang Dölök. Te 4 uur daarop werd het bivak betrokken in het hoeta-com- plex Hoeta Djoeloe, waar de mannen aanvankelijk de witte vlag vertoonden, doch op onze nadering de vlucht namen. Vrouwen en kinderen werden in het geheel niet gezien en de huizen wa ren volkomen ledig. Hoeta Gindjang, de kampong van den Ra dja Pa Djökal, was zelfs versterkt, waarom de poort met dyna miet werd opengeslagen en beslag werd gelegd op alles wat tot voeding kon dienen. Aan brandhout schijnt hier gebrek te heerschen, want de bevolking behelpt zich met de lange gedroog de stelen van een groote varensoort als brandstof te gebruiken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 165