123 kennen geven, dat zijn bezoek van geheel vr edelieven den aard is: voornamelijk bespreking van wederzijdsche belangen. Het verdient ook bijzondere aanbeveling, zoo mogelijk, in de Oeloe van Singkel een onderzoek in te stellen naar de aan wezigheid aldaar van Chineezen en andere niet tot de inheern- sche bevolking behoorende personen, die volgens ingekomen berichten vuurwapens repareeren en in dat oorlogstuig han del drijven ten behoeve van Atjèhsche bendehoofden, zooals Teukoe Bén Blang Pedië, en ook de bewoners der Alas- en Gajo- landen van daaruit vuurwapens en munitie toevoeren. Het voor de colonne benoodigde (vee, rijst enz.) moet gekocht wordenin streken waar zulks onmogelijk is, omdat zij vijandig zijn en de bewoners verzet plegen, mag het genomen worden. Betaling geschiedt öf contant öf op bons. Waar koopen mogelijk is, doch verkoop geweigerd wordt, mag het benoodigde gerequireerd en gefourageerd worden en ge schiedt alsdan mede betaling door bons. Van alle verstrekte bons moet nauwkeurig aanteekening wor den gehouden, om bij terugkeer der colonne de afrekening vlot te doen van stapel loopen. Er behoort met groote gestrengheid gewaakt te worden tegen het zich door den troep of treinkoelies toeëigenen of bescha digen van eigendommen van de bevolking; voor brandhout mo gen onder geen voorwaarden stijlen of ander hout van wonin gen of stallen gebezigd worden en huizen die tot bivak worden gebruikt mogen evenmin worden beschadigd. Moeten ten behoeve van den troep of den trein in bevriende en rustige streken tijdelijk kampongs of gedeelten van kampongs worden ontruimd, dan moet zulks geschieden in overleg met de hoofden en daarvoor eene billijke schadeloosstelling worden toegekend. Er moet een afzonderlijk militair en civiel journaal worden aangehouden, in te dienen na afloop der excursie. Berichten gedurende de excursie, te zenden voor zoover dit mogelijk is, kunnen kort zijn, in telegramstijl, en behoeven al leen de voornaamste gebeurtenissen te bevatten met nauw keurige vermelding tevens van de namen en c.q. stamboek nummers van de gesneuvelden, gewonden en overledenen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 171