146 weg te schieten en vele lange bamboelansen binnen de kampong toonen dat men gereed staat den binnendringer te ontvangen. Met behendigheid klimmen verschillende maréchaussées tegen de borstwering op, om er overheen verdedigers neer te schieten en dit heeft tot resultaat dat de vijand begint te wijken. Te 12.25 uur n.m. wordt daarom onder het blazen van den stormmarsch een tweede brigade der reserve onder luitenant Winter in de voorste linie geworpen, met bevel de borstwering te beklimmen. Ook deze beweging wordt met kracht uitgevoerd en spoedig hierop beklimt de brigade Baak het eerst de borstwering bij het aanvalspunt in de saillant, onmiddellijk op verschillende punten door andere brigades gevolgd. Gelijktijdig volg ik persoonlijk, de laatste brigade der reserve bij de ambulance als dekking achterlatende, haar bevelende binnen de versterking te komen, zoodra de inmiddels aangebrachte gewonden zullen zijn verbonden. De vijand vlucht binnen de kampong en te 12.55 uur n.m. is Doerén in onze macht. Yan de overzijde der rivier vallen eenige schoten uit Pënam- pakan, Boeket en Mbatjang, doch enkele schoten zijn voldoende om die schutters te doen verdwijnen. Bij het verder doordringen in de kampong blijkt, dat we te doen hebben met een zeer uitgebreide versterking. Telkenmale bij het omslaan van een hoek ziet men de borst wering nog verder doorloopen en overal zitten nog verdedigers in kuilen ons op te wachten. Daarom wordt snel verzameld en krijgt kapitein Scheepens last met 3 brigades, waarbij luitenant Ebbink, den W. rand langs te gaan, terwijl ik met 4 brigades, waarbij de luitenants Winter, Watrin en Aukes, den O. rand van de kampong, in breed front langzaam vooruitgaande, doe doorzoeken. Beide afdeelingen waren voortdurend in hevig gevecht gewik keld met vijanden die zich in overdekte kuilen en achter bam boestoelen en traversen trachtten staande te houden. Yoet voor voet moest de kampong genomen worden, bij welk uiterst gevaarlijk werk het dikwijls nog mocht gelukken vrouwen en kinderen te sparen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 194