150 en Boekét, ook van Péndéng. Een bende die van Onéng te hulp snelde werd ook afgeslagen. Colonnecommandant besluit terugtocht. Wij 5 gewonden, 2 zwaar. Terugtocht door hooggebergte, verdwaald op de hellingen der G. Gawas Limboe; 2 Maart terug te Péndéng. Colonne uitgeput. Colonnecommandant acht zich niet in staat met onervaren troep verzet bij Onéng te breken. Veel munitie verschoten, geen reservemunitie meegevoerd. Andere opname-opdrachten in omtrek vervuld. Vijand be schoot sedert éénmaal ons bivak, 2 dooden. Transportloopen mat den troep af. Van elk transport valt de helft uit. Rijst nog voorhanden voor 3 weken. 14 Maart. Colonnecommandant geëvacueerd met 10 zieken en gewonden, Dr. d. G. en een officier van Blang Tawar, welk transport ook beschoten werd (operatiebasis Tampoer). Colonnecommandant dankte te veel koelies af, daardoor gebrek en daardoor is tevens transportloopen zoo noodig, hetgeen de colonne-actie belet. Ik thans colonnecommandant. Opdracht opname te uitgebreid. Péndéng Listèn Gajö 5 dagen, waarvan 2 zonder water door onmogelijk terrein. Soe- ngei Mariam 11 dagen, levensgevaarlijke stroomversnellingen, oevers a pic, idem Péndéng-rivier. Koelies zijn nu door mij aangevraagd. Verzoeke na ontvangst transport maréchaussée van Péndéng te mogen afmarcheeren voor de opname. Pacificatie Péndéng quaestie van langen duur, door 't vele volk (dwangarbeiders, Atjèhers enz.). In geheel Péndéng 3 Gajö's, die allen in mijne handen zijn. Pértèq idemhoofd van Përtèq is Aman Bé, die naar Boekét is gevlucht. Ik verniel nu de padi op het veld en neem op. Verzoeke bericht. De commandant Péndéng-colonne tevens civiel gezaghebber, Velsing.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 198