153 voer gelegd, de ambulance marcheerde tusschen de beide ach terste brigades. Vóórdat het goed licht was, waren de beide afdeelingen op hare plaatsen. In de meeste huizen van Badaq brandden vuren en men kon niets waarnemen waaruit bleek dat de vijand een aanval vermoedde. Alles was rustig. Te 5.35 uur v.m. werd aan de aanvalscolonnes bevel gegeven de afdeelingen aan den N. voet van den heuvel waarop de verlaten versterking gelegen is eene afwachtingsstelling te doen innemen, terwijl de commandanten zich daarna bij mij zou den vervoegen. De ambulance kreeg eene gedekte opstelling in de zooeven bedoelde verlaten versterking en in hare nabijheid nam eene brigade stelling onder den Europeeschen sergeant Deursen No. 43810, met opdracht de ambulance te dekken en de Z. face van Badaq in het oog te houden. Na eene korte verkenning werd de O. saillant van de kam pong als aanvalspunt aangegeven en kregen de aanvalscolonnes bevel voorwaarts te rukken en ten aanval te gaan, zoodra door de brigade bij de ambulance een salvo in de kampong was afgegeven. De afdeeling Watrin moest zich rechts van de afdeeling Schee pens uitbreiden. Eenig ambulancepersoneel volgde deze colonnes. Ik zou voorloopig bij de ambulance blijven. Toen te 5.45 uur v.m. meer beweging in de kampong kon worden waargenomen en enkele vijanden blijkbaar onraad be speurden, deed ik door de' brigade Deursen het vuur openen, waai op de aanvalscolonnes met den looppas de versperring trachtten te bereiken. In de kampong ontstond groote verwarring, die nog meer toenam, toen de afdeeling Aukes evenzoo haar vuur opende- Kort hierop begonnen vele vrouwen en kinderen, later ook gevolgd door tal van geweerdragenden, uit de kampong in W- richting over de sawah te vluchten, achtervolgd door schoten van de in de heuvels opgestelde troepen. Een groot aantal mannen liep echter ook onmiddellijk naar het aanvalspunt, terwijl het vuur van de brigade Deursen van de Z. face werd beantwoord, waardoor wij spoedig een gewon de kregen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 201