163 Zonder één schot te doen, bereikten zij het pisangtuintje voor het aanvalspuut, waarin zij geheel gedekt stonden. De vijand had nu en dan uit een schietstand en uit het O. voorwerk op de aanrukkende troepen en de reserve geschoten en de afdeeling de Graaf had eenige salvo's afgegeven. Door vrijwilligers onder de dwangarbeiders van den trein waren stormladders en stormstoeltjes met de aanvalscolonnes meege zonden, terwijl ook eenig hospitaalpersoneel met tandoe's volgde. Nauwelijks waren de aanvallers dicht vóór de borstwering in de randjoestrook gekomen of een hevig vuur uit voorladers en donderbussen barstte los, terwijl de vijand een regen van stee- nen op de aanvallers deed nederdalen. Met kracht begonnen de maréchaussées de randjoes en de versperring voor de borstwering op te ruimen en dit werk vor derde al dadelijk goed, omdat de borstwering hoog was en de gedekte ruimte derhalve ook vrij aanzienlijk. Kort na het begin van het gevecht vertoonden zich vijandelij ke schutters op de Koetö Panjang, in de nabijheid van Brandan, en werd een brigade van de reserve onder den Amb. sergeant Tentoea No. 42067 daarheen gedirigeerd om hen te verjagen. Hoewel geen gesneuvelden des vijands daar in handen dezer brigade bleven, gelukte het haar hem voorgoed te verdrijven. Te 12.30 uur n.m., toen kon worden waargenomen dat de maréchaussées tot tegen de borstwering waren vooruitgedron gen, werd een brigade van de reserve onder den Eur. sergeant Deursen No. 43810 in de aanvalslinie vooruitgezonden, hetgeen ten gevolge had, dat eenige minuten later, te 12.35 uur n.m., de eerste maréchaussées de borstwering beklommen. Met de resteerende brigade van de reserve volgde ik onmid dellijk en beval luitenant Winter de juist terugkeerende brigade Tentoea in te wachten en mij dan met die brigade te volgen. Binnengedrongen bleek dat zoowel de kampong zelf als de voorwerken ten O. en W. nog geheel bezet waien. Snel werd verzameld en het geheel in breed front opgesteld met den rug naar de genomen face, terwijl op de binnenborst wering van het O. voorwerk een brigade werd opgesteld om den vijand in dat voorwerk onder vuur te nemen. Luitenant Watrin kreeg nu bevel met zijn afdeeling het wes-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 211