164 tervoorwerk en het westelijk kamponggedeelte van vijanden te zuiveren en kapitein Scheepens kreeg dezelfde opdracht betref fende het oostelijk kamponggedeelte, terwijl de brigade op de- binnenborstwering bleef post vatten. Beide afdeelingen zouden met elkander verband blijven houden. De vijand verdedigde zich hardnekkig en fanatiek, doch ge lukkigerwijze was het mogelijk aan een groot aantal vrouwen- en kinderen gelegenheid tot ontkomen te geven. In kuilen onder de huizen, onder de padischuren, in kleine- reduits bij de borstweringen, overal hield hij stand en sprong hij telkenmale met het blanke wapen in de vuist naar vorenr tegen het vuur onzer karabijnen inloopende. Te 2.25 uur n.m. werd de brigade op de binnenborstwering aangetrokken en den luitenant Christoffel bevel gegeven met een brigade het oostervoorwerk van vijanden te zuiveren. Toen dit geschied was, niet dan nadat de verdediger nog tot een klewangaanval was overgegaan, kreeg deze officier bevel over de oosterborstwering naar buiten te klimmen om de aan die zijde vluchtende massa's vijanden afbreuk te doen. Yan de binnenborstwering bij de Z. zijde van het O. voor werk zag ik nl. ta-1 van vijanden uit het Z. voorwerk naar het moeras ten Z.O. van Pënósan vluchten en tot het Z. voor werk kon nog niet worden doorgedrongen, omdat de binnen ruimte van de kampong, vooral de reduits bij de Z. borstwering, nog een groot aantal verdedigers bevatten. Slechts zeer langzaam kon het gevecht hier vorderen, omdat de voorzichtigheid tot uiterst langzaam voorwaarts gaan noopte. Telkens sprongen Gajó's te voorschijn die trachtten door te drin gen in de linie der maréchaussée, doch ook telkenmale moesten zij hun fanatisme met het leven betalen. Zelfs vrouwen die zich in mannenkleederen hadden gehuld bevonden zich onder deze dwepers. Eindelijk werd de zuiderface bereikt en kon van af de borst wering het zuidervoorwerk zoodanig worden beheerscht, dat de bezetting er van vluchtte of werd neergeschoten. Intusschen waren massa's menschen in Z.W. en Z.O. richting gevlucht. Deze kwamen onder het vuur der daarbuiten op gestelde detachementen, en van af de borstwering kon dan ook

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 212