168 Spoedig echter zou blijken dat het niet zoo was, want een hevig en goed onderhouden geweervuur brandde los tegen de aanvallende troepen, terwijl de vijand ook tal van steenen en andere voorwerpen naar buiten wierp om den bestormer daar mee afbreuk te doen. Nog bij geen der vorige gevechten was het vuur van den verdediger zoo hevig geweest en geen der vermeesterde kam pongs was door de natuur zoo sterk en zoo zwaar versperd als Tampèng, dat dan ook onder de Gajö's den naam heeft van bij uitstek krachtig en brutaal te zijn. Het kostte onzen troepen dan ook ontzaglijk veel moeite onder het vuur des vijands de tallooze randjoes uit te trekken en zich een weg te banen door de breede kunstmatig aangelegde en geïnundeerde versperring, waarachter hun opnieuw den veel zwaarderen arbeid wachtte van het openhakken van de levende bamboedoerie, daar de borstwering als 't ware eene aaneenscha keling vormde van levende bamboedoerie-stoelen. Onzerzijds werd niet veel geschoten en hoorde men slechts het kappen in de versperringen, nu en dan afgewisseld door knetterende karabijn schoten van maréchaussées, die van boven de stormstoeltjes kans zagen de verdedigers achter de borst wering te treffen. Te 10.15 uur en 11.15 uur v.m. werd tel kens een brigade van de reverve in de voorste linie gebracht om het kapwerk in die linie te helpen verlichten. De buitengewoon zware versperringen vorderden veel inspan ning en deden spoedig vermoeidheid intreden. Gedekt door een groep van de reserve kreeg de fungeerend luitenant-adjudant Kempees bevel om munitie te gaan halen van de dekking van den trein en van de om Tampèng opgestelde infanteriedetachementen, omdat uit de voorste linie eene aan vrage om munitieaanvulling kwam (welke later bleek voorbarig te zijn). Van de op deze wijze bijeengebrachte munitie werd twee malen eene aanvulling naar voren gezonden, gedragen door vrijwilligers der dwangarbeiders, geleid door maréchaussées van de reserve. Te 2.30 uur n.m. kwam kapitein Scheepens mij rapporteeren, dat men niet vorderde en verzocht op een ander punt opnieuw

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 216