174 De aanvalscolonnes komen blijkbaar ongezien naar voren, ten minste te 8.4-5 uur v.m. worden hare eerste schoten ver nomen en barst aan de zijde van den aanval een hevig vuur ■des vijands los, terwijl hij ook hier met steenen en lansen naar buiten werpt. De maréchaussées breiden zich snel voor de versperring uit, die hier het zwakst blijkt te zijn, en beginnen met alle kracht aan de opruiming. Al spoedig staat de afdeeling Watrin voor mij. Het opruimingswerk vordert zeer snel en reeds worden storm ladders tegen het hooge staketsel op de borstwering geplaatst, doch de vijand stoot telkenmale de stormladders met zijne lange bamboelansen weg, zoodat nu eerst die lansen met de klewangs gekapt moeten worden. Op dit moment, te 9.5 uur v.m., wordt een brigade van de reserve, die inmiddels door den luitenant Kempees is gehaald, in de voorste linie gebracht, met opdracht de borstwering te be klimmen, terwijl tevens het signaal „attaqueeren" wordt geblazen. Hoewel deze brigade ten onrechte door luitenant Watrin naar links wordt gezonden, gelukt het toch spoedig op verschillende punten aan enkele maréchaussées om naar boven te klimmen, waarop ik mij met de brigade Ngadio No. 23730 naar voren begeef en te 9.20 uur v.m. alles op de borstwering staat. Nu begint een hevig en verwoed gevecht, waarin met de meeste moeite de maréchaussées in bedwang kunnen worden gehouden. Drommen vijanden staan in de versterking en doen herhaalde aanvallen met het blanke wapen, schieten op de aanvallers en werpen met lansen. Uitdrukkelijk wordt verboden om van de borstwering af te dalen. De afdeeling Watrin krijgt bevel over de borstwering noord op te gaan en de afdeeling Christoffel kapitein Scheepens is inmiddels gewond in de ambulance op genomen rukt evenzoo over de borstwering naar het oosten, om zoodoende alle verdedigers die zich niet willen overgeven onschadelijk te maken. De vijand wijkt voet voor voet naar de beide bastions, van waaruit hij nog menig schot doet. Ook hieruit wordt hij ten slotte verdreven, en trachten de laat ste verdedigers te ontkomen over de saillant bij de rivier, waar de meesten hunner echter in handen vallen van de sectie Lasonder.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 222