179 ,,de reservemunitie bij mij, voorloopig in de nabijheid van de „ambulance". Te 10.15 uur v.m. is alles gereed en rukken de voorste bri gades ten aanval voorwaarts. En valt geen schot; de beide afdeelingen breiden zich langs de versperring uit zonder door den vijand bemerkt te worden, en eerst nadat de versperring deels is opgeruimd, enkele storm ladders geplaatst zijn en de maréchaussees het staketsel op de borstwering beginnen te kappen, wordt de zich van geen kwaad bewuste verdediger opgeschrikt en grijpt hij ijlings naar de wapenen. Het is echter te laat voor hem om nog iets te kunnen doen voor de verdediging van de zuiderface. Te 10.20 uur v.m. is die geheele face in ons bezit en staan overal de maréchaussees •op de borstwering hevig naar binnen te schieten. Ik ruk onmiddellijk met de reserve naar voren en beklim met een brigade de borstwering bij de afdeeling Watrin; de twee andere brigades blijven vóór de borstwering. De inmiddels te wapen geloopen verdedigers dringen nu al schietende naar voren en beginnen een geregeld vuurgevecht met de zich op de borstwering verzamelende afdeelingen. Op •enkele punten dringt hij fanatiek met lans en klewang in de vuist naar voren, doch deze aanvallen worden, dooi de kalme hou ding der maréchaussées, afgeslagen. Nadat alles zich op de borstwering der zuiderface heeft ver zameld, krijgt de afdeeling "Winter bevel om, over de borstwe ring gaande, langs de westerface op te rukken, terwijl aan die afdeeling nog een brigade onder luitenant van Braam Morris wordt toegevoegd. De afdeeling Watrin, verminderd met laatst genoemde brigade, krijgt last om op dezelfde wijze de ooster- face van vijanden te zuiveren en een brigade van de ïeseive wordt aan deze afdeeling toegevoegd. Ik volg met een brigade van de reserve de afdeeling Watrin en de laatste reservebrigade krijgt opdracht op de zuiderface te blijven postvatten om het ontvluchten van dooi de kampong terugkeerende vijanden te beletten. De beide afdeelingen rukken voorwaarts en moeten de kam pong voet voor voet vermeesteren, daar de vijand hardnekkig

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 227