184 Met de reserve begaf ik mij nu naar de ladang tegenover de zuid-oostelijke saillant en deed daar te 11 uur v.m. twee brigades oplossen in tirailleurlinie en een langzaam vuur openen op koppen die achter de borstwering zichtbaar waren. De an dere brigades gingen de ladang op om eenig vertoon te maken, hetgeen ten gevolge had dat de vijand het vuur op de reserve begon te openen en kwam toeloopen. Niet lang hierop werd ook bij het aanvalspunt ons schieten vernomen en verplaatste de reserve zich thans snel naar de ambulance, waar zij ten westen er van opgesteld werd. Hoewel de vijand zich verwoed en heftig verdedigde door eerst staande van boven de borstwering en later van uit schut- terskuilen in de borstwering en van achter den wal een oor- verdoovend vuur op de aanvallers af te geven, gelukte het reeds spoedig, dank zij de afwezigheid van eene versperring, in de sloot voor den wal te komen, waar men vrij gedekt stond. Onmiddellijk aangevoerde stormladders werden tegen het staketsel op de borstwering geplaatst, doch telkenmale stootte de vijand de ladders met de bamboelansen om, zoodat de ma- réchaussées zich voorloopig moesten beperken tot het schieten over de boistwering heen, wanneer zij daartoe kans zagen. Enkele zeer zware schoten des vijands duidden op de aanwe zigheid van geschut. Te 11.20 uur v.m. werd een brigade van de reserve onder luitenant van Braam Morris in de aanvalslinie gebracht, met opdracht bij de infanterie naar voren te dringen. Wederom plaatste deze brigade nu een stormladder tegen de borstwering en thans mocht het gelukken de borstwering te beklimmen, welke beweging ook bij de afdeeling Winter ongeveer op het zelfde moment plaats greep. De geheele reserve werd nu vooruit gebracht en al spoedig was het geheele middengedeelte der oosterface door onze troe pen bezet. De vijand bood fanatieken weerstand en deed verscheidene tegenaanvallen met het blanke wapen, doch moest ten slotte afdeinzen voor ons moorddadig vuur, dat slechts met de grootste moeite in de hand kon worden gehouden. De verdedigers trokken in drommen terug naar de noord-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 232