15 c. Zooals reeds hierboven in hoofdstuk II is betoogd, was bij beide ovens, doch vooral bij den kleinen oven, de korst van het bovenvlak der broodjes steeds harder dan die van onder- en zijvlakken. Uit verschil tusschen de producten der beide ovens is zeer zeker daaraan toe te schrijven, dat de groote oven het hoogst is. Daardoor heeft de directe warmteuitstraling van het ijze ren bovenvlak bij den grooten oven minder invloed op de broodjes dan bij den kleinen. Natuurlijk zullen onder- en zijvlakken, beschermd als zij zijn door de metalen vormen, altijd minder hard zijn dan de boven korst. Dit is met het beste brood in Europa evenzeer het geval. De commissie meende echter, dat dit euvel ook ten deele daardoor veroorzaakt werd, doordat de dikke steenen vloer te veel warmte absorbeerde en afleidde. Bij de 2e opstelling van den kleinen oven werd dan ook daar onder een vloer gelegd, bestaande uit eene platte laag baksteen in kleimortel op eene laag gewaterd zand, dik 0.30 M. Daardoor werd werkelijk het brood iets beter. d. Door de bakkers werd het denkbeeld geopperd, dat eene grootere helling van den vloer de behandeling der ovens gemakkelijker maken en den trek verbeteren zou. De vloer van den kleinen oven werd bij de 2e opstelling onder eene helling van 0.30 M, opwaarts gelegd, tot tevredenheid dei- bakkers. Of men zich bij het korps genietroepen van het Ne- derlandsche leger in deze strikt aan de in het „Handboek enz." gegeven maat houdt, is dezerzijds niet met zekerheid bekend. Het verdient aanbeveling speciale zorg te besteden aan de in dekking van het afdak boven de ovens; asphaltpapier voldeed in deze niet. Tegen het einde van de proef was het niet meer waterdicht, de gronddekking der ovens werd bij eiken regen vochtig, wat weer ten koste kwam van het brandstofverbruik. Voor het plaatsen der barakken c.a. en van de ovens, te rekenen op 1 onderofficier, 2 korporaals en 20 minderen, gedurende 2| dag.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 23