4 Uit het bovenstaande staatje blijkt, dat van af 8 Februari,, het begin van den tocht, tot den 12en April eene gestadige afname der maréchaussée-colonne heeft plaats gehad van 721 tot 568 man, dus 153 man; hiervan zijn 12 gesneuvelde of aan hunne bekomen wonden overleden militairen, 11 overleden dwangarbeiders; totaal verlies aan dooden dus 23 man; de rest bestond uit geëvacueerde gewonde en zieke militairen, benevens eenige militairen met dienstexpiratie en dwangarbeiders, doch het grootste deel uit gedrosten dezer laatste categorie. Door aanvullingen van officieren, mindere militairen en dwangarbei ders tot een totaal van 153 man, steeg de sterkte der maré chaussée-colonne langzamerhand weer eenigen tijd, om daarna door evacuaties, gesneuvelden, aan bekomen wonden en ziekten overledenen, gedrosten, dienstexpiraties enz. tot 563 man te ver minderen, welk aantal aan het eind der excursie bij het embar- kement te Siboga aanwezig was. Het totaal verloop gedurende de excurèie heeft dus bedragen: 721 153 563 311 man 43% der oorspronkelijke sterkte van de maréchaussée-colonne. II. Boel van den toclit. De instructie van den colonnecommandant betreffende het doel van den tocht was in hoofdzaak: a. een bezoek te brengen aan het gebied van Radja Tjéq Bobasan, van Radja Boekét en Keudjroeën Siah Oetama, aldaar eventueel noodige bestuursregelingen te treffen, besprekingen te houden over den aanleg van een karreweg van Laut-Tawar naar Peusaügan en c.q. het eerste gedeelte van het tracé voor dien weg aan te geven b. het bezoeken en voor zooveel noodig het laten afpatrouil- leeren van het gebied van Radja Linggö, te trachten met dit hoofd aanraking te krijgen en ook in diens gebied eventueel noodige regelingen te treffen c. op te rukken naar Gajo-Loeös; in dit landschap het verzet te breken van alle stamhoofden (Rödjö's, Tjéq's en Moeda's), c.q. ook kleinere hoofden die zich met hun stam of een deel van den stam gewapenderhand tegen een rustigen en ordelijken staat van zaken verzetten, daarna, bij voorkeur in de stamkampong Pe-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 246