9 dagen te kunnen bereiken, de werkelijkheid heeft bewezen, dat daarvoor de dubbele tijd benoodigd was. Geen wonder. De gids Rödjö Tjéq, die zich vrijwillig aanbood, had als kind eens dat pad geloopen, na dien nimmer; herhaaldelijk was hij op verkeerd spoor en ten laatste raakte men het pad geheel kwijt, zoodat op het kompas en door verkenningen uit hooge boomen en punten de goede richting moest behouden worden; daarbij een zeer zwaar geaccidenteerd terrein, diepe en steile ravijnen, waar bij men dikwijls genoodzaakt was met de grootste krachts inspanning van handen en voeten tegen bergwanden op te klauteren, terwijl boomstammen en wortels als grijppunten moesten dienst doen. Welke haast onoverkomelijke bezwaren te overwinnen waren en welke buitengewone krachtsinspanning zulks vorderde voor het transport der zieken in de tandoe's, het ambulance- en trein- materieel van de daarmede belaste dwangarbeiders, laat zich na het vorenstaande gemakkelijk begrijpen. Neemt men verder nog in aanmerking het herhaaldelijk doorwaden, 20—30 keer daags, aanvankelijk der woeststroomende Djagöng, later, na het over trekken van de ruim 3000 M. hooge Singgah Mata, der Kla- rivier; het bivakkeeren op de waterlooze hoogste punten dei- waterscheiding, zoodat eenige malen 's avonds niet of niet behoorlijk gekookt, evenmin gedronken kon wordenhet bloot gesteld zijn aan herhaalde regens op dergelijke hoogtenten slotte den laatsten 2J dag, aangezien de rijstvoorraad verbruikt was, gebrek aan voeding voor de colonne, zoodat geleefd, gemar cheerd en gedragen moest worden op een rantsoen, bestaande uit een tweetal stukjes gedroogde visch per dag en wat het bosch aan bruikbaar plantaardig voedsel opleverde, dan zal het na al het voorgaande volkomen duidelijk zijn, dat de colonne na dezen 10 daagschen bosch- en ellendetocht een geduchten knak in haren gezondheidstoestand kreeg en in een zeer uit- geputten toestand eindelijk den 9en Maart te 1 uur Kla bereikte. Het mag zeker erkend worden, dat vooral gedurende deze 10 dagen van de excursie aan dwangarbeiders en maréchaussée niet alleen zware physieke, doch voorzeker niet minder bui tengewone moreele eischen gesteld zijn moeten worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 251