18 hooger gelegen plateau op, van waar uit de weg over de Toba- vlakte voerde naar Si Börong-Börong; hier kwam de controleur ons te gemoet en complimenteerde den colonnecommandant met zijn behouden aankomst op gouvernements gebied. Yan de pasanggrahan voerde een zeer goede, nieuwe colonneweg ons den volgenden dag naar Taroetoeng, waar de troep recht hartelijk en feestelijk ontvangen werd. Den 19en Juli marcheerde de colonne eveneens langs een vrij goeden weg naar Pageran-Pisang, waar een pasanggrahan en bijgebouwen de noodige ruimte tot logies der manschappen aanbood. Vooral gedurende dezen en den volgenden dag deed zich toenemende vermoeienis van den troep, vooral ook dei- dwangarbeiders, door de vele dagen achtereen gemaakte marsehen duidelijk kennen aan vele achterblijvers; het toenemend aantal koortsgevallen en lijders aan palpitationes cordis (sunnenage du coeur). Het was dan ook voor allen eene ware verademing toen den 20en Juli na een warmen dagmarsch van 23 palen 's namiddags Siboga bereikt werd. Den 21 en embarkeerde het geheel op de Gouvernements- stoomers Albatros en Gier en bereikte na een onstuimige zeereis den 23en Juli 's namiddags te 2 ure Oeleë Lheuë, waai de waarnemend Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden met andere autoriteiten de colonne hartelijk welkom heette. Én hiermede was de excursie naar de Gajö- en Alas-landen, die volle 5^ maand tijd gevorderd had, tot een gelukkig einde gebracht. tv. Het materieel der ambulance. Aan de voorbereiding der excursie voorzoover betreft het materieel der ambulance werd door den eerstaanwezend apo theker te Koeta Radja bijzondere zorg besteed. Er diende toch aan zeer bijzondere eischen voldaan te worden, nl. Ie. stevige en waterdichte verpakking; 2e. het gewicht der tweemansvrachten mocht 30 K.G. niet te boven gaan; 3e. de verpakking moest een zoodanige grootte en vorm bezit ten, dat de vrachten gemakkelijk door alle mogelijke terreinen konden vervoerd worden;

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 260