21 mogelijk droog te kunnen houden, terwijl de bodemhoekpunten -en de overlangsche zijkanten der kisten verder met stevige ijzeren hoekplaten versterkt werden. Aan de zijvlakten der kisten werden gegalvaniseerd ijzerdraadlussen bevestigd, waar doorheen de draagstok in de lengterichting kon gestoken worden. Alle kisten waren van huiten zwart geverfd. Eene ervaring van 5J maand heeft nu bewezen, dat deze verpakking in jeneverkisten eene bij uitstek practische mag heeten. Niet alleen is zij gebleken zeer soliede te zijn, niette genstaande de daaraan gestelde zware eischen, doch bovendien door hare grootte, vorm en gewicht gemakkelijk transportabel, zoodat zij door de zwaarste, sterk begroeide bergterreinen en ■snelstroomende rivieren konden heengebracht worden. Boven dien is de inhoud der kisten noch door regen, noch door het sleepen door rivieren ooit nat geworden. Evenwel dient hier op enkele kleine, gemakkelijk te verhelpen gebreken gewezen te worden. Allereerst behoort de vorm der scharnieren gewijzigd en liever een hengselscharnier genomen te worden, daar men daardoor het barsten, vooral van het deksel op de schroefplaatsen, voor komt en een veel steviger bevestiging verkrijgt; deze schar nieren waren hier evenwel niet verkrijgbaar. Verder moeten de gegalvaniseerd ijzerdraadlussen weggelaten worden, daar deze onpractisch bleken; het was veel gemakke lijker de pikoelan met een paar rottan-banden rondom de kist op het deksel te bevestigen. Ten derde voldeden de goedkoope sloten niet op de kisten die dagelijks gebruikt moesten worden zij waren spoedig defect; het bleek daarom veel beter een konische bamboepin aan een touw bevestigd door het cog van het hengsel heen te brengen. Eindelijk verdient het voor de duidelijkheid aanbeveling, de nummering der kist ook aan te brengen aan •de voorvlakte beneden het hengsel, aangezien zij op de deksel vlakte op den duur minder leesbaar wordt. Wat het dragen der kisten betreft, zoo zoude voor de lichte vrachten, bv. uitsluitend verbandstoffen, van de pikoelan afge zien kunnen worden en eene dergelijke vracht, hetgeen thans ook herhaaldelijk gebeurd is, door één sterken dwangarbeider op een bamboe-onderstel op den rug getorst kunnen worden,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 265