22 zooals zulks bij Serawakkers gebruikelijk is. Een sterke dwang arbeider heeft deze kist, wegende 23| K.G., later door verbruik van den inhoud wat lichter geworden, gedurende nagenoeg den geheelen tocht zonder bijzondere bezwaren op bovenbe schreven wijze vervoerd, zelfs tegen de zwaarste berghellingen op en door snelstroomende rivieren heen; de drager heeft beide- armen vrij, hetgeen van groot nut is indien tegen groote steilten of langs glibberige bergpaden moet opgeklauterd of afgedaald worden. 2e. Verbandtasschen. Deze mogen op korte excursies wellicht aan billijke eischen voldoen, op een meer langdurigen tocht zooals naar de Gajo- landen hebben ze beslist niet voldaan. De lederen verpakkingswijze bleek op den duur niet soliede. Door het afwisselend blootgesteld zijn aan vocht, droogte en zonnehitte, werd het leder in verschillende vormen en bochten verwrongen, zoodat het deksel niet meer behoorlijk op het onderstuk aansloot, evenmin bij de medicijntasschen en de tasch voor officieren van gezondheid de zijdelings op dit onderstuk en met koperen haakjes daaraan te sluiten lederen zijplaat. Het gevolg hiervan was dat herhaaldelijk, door regens en het doorwaden van rivieren, niet alleen water, doch dikwijls ook modder binnendrong, zoodat het verband in de tasch voor zieken verplegers nat en vuil werd, terwijl de etiquetten, op de vierkante medicijnflesschen aangebracht, bemodderd of onleesbaar werden of geheel losgelaten hadden, zoodat men naar den inhoud moest raden. Bovendien bleek, door het schudden ten gevolge van het De opgenoemde bezwaren zijn n.h.v. -vooral toe te schrijven aan een minder goede behandeling van het leder. In de circulaire van den Chef over den Geneeskundigen Dienst ddo. 24 Februari 1905 No. 447/113 is er op ge wezen, dat het noodig is leergoed herhaaldelijk en geregeld met vet, vaseline of vloeibare paraffine te behandelen om het scheuren, broos worden en ver- weeren te voorkomen. Voor een ander deel zijn de ondervonden moeilijkheden te ondervangen door de ingeslepen stoppen nauwkeurig te verzorgen en ge schilderde opschriften op de flesschen aan te brengen. Intusschen blijft de aandacht op het door verslaggever gebezigde pakmiddel gevestigd. D. v. O. Vie Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 266