23 herhaaldelijk sprongs- en ruksgewijze klauteren der dragers langs steile hellingen, langzamerhand een groot deel van den inhoud der ongebruikte flesschen, nog voorzien van perka mentpapieren afsluiting, leeggeloopenzoo was o. a. de flesch gevuld met cholera-essence reeds 3/4 leeg, evenzoo die met citroenzuur-oplossing. Yoorts werd het leder op den duui ook bros en barstte, zoodat niet alleen de oogen (soms ook de haakjes) loslieten, maar ook de naadplaatsen losscheuiden, waardoor groote kieren ontstonden, ten gevolge waarvan weer allerlei ongerechtigheden in de tasschen konden binnendringen. Herhaaldelijk ben ik dan ook genoodzaakt geweest die gescheurde naadplaatsen met fijn rottan-draad opnieuw zoo goed mogelijk te doen dichtnaaien. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat de lederen vei- pakking voor eenigszins lange tochten door moeilijk terrein, waarbij zij aan zoovele wisselende weersinvloeden en groote insulten is blootgesteld, niet deugt en door eene duurzamer dient vervangen te worden, terwijl de flesschen moeten voorzien worden van ingebrande etiquetten en de sluiting der geslepen stoppen herzien, ten einde het leegloopen te voorkomen. 3e. Be groote rottan-verbandmand. De officier van gezondheid der 2e klasse Blankenberg, toege voegd aan een deel der mobiele colonne van Koeala Simpang om gewonden en zieken van het bivak Koetö Lintang af te halen, had onder zijn ambulance-materieel ook medegenomen de groote rottan-verbandmand, gevuld met verbandstoffen. Het vervoer van deze mand heeft herhaaldelijk tot groote moeilijk heden en vertraging van den marsch der colonne aanleiding gegeven, zoowel bij het doorwaden van eenigszins diepe en snelstroomende rivieren als bij het transport langs smalle bosch paden en bij het opvoeren en afdragen langs glibberige rots wanden. Het bleek bij ervaring dat genoemde mand, wellicht voor niet geaccidenteerd terrein en vlakke wegen geschikt, in een bosch- en rivierterrein als waarin door de mobiele colonne gemarcheerd moest worden wegens hare grootte en gewicht te onhandelbaar en niet goed bruikbaar was, zelfs zoodanig dat de colonnecommandant wegens gebrek aan draagkrachten er

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 267