25 10-daagschen boschtocht van Isaq naar Kla, van de ververschings- artikelen gestolen werd. Bovendien kunnen deze éénmans- vrachten, indien niet eene voortdurende en strenge controle door het hospitaalpersoneel wordt uitgeoefend, zeer gemakkelijk door den drager weggegooid worden en het drossen begunstigen. Op deze wijze waren den tweeden dag na den opmarsch van het bivak Teupin Blang Mané reeds drie der acht ver verschings- blikken met hunne dragers verdwenen. Het zoude, om het wegwerpen en stelen der ververschings artikelen te voorkomen, daarom mijns inziens aanbeveling ver dienen om, indien eenigszins grcote hoeveelheden daarvan bij eene colonne moeten worden medegenomen, eveneens gebruik te maken van jeneverkisten van een behoorlijk slot voorzien. Deze kisten toch, tweemansvrachten vormende en vervoerd wor dende met en tusschen de andere gelijksoortige ambulance- kisten, en eindelijk staande onder behoorlijk toezicht van am bulance-personeel, dat voor de bewaking van het geheel ver antwoordelijk gesteld wordt, loopen daardoor zeer geringe kans verloren te raken. Is het daarentegen eene kleine hoeveelheid ververschingsartikelen die medegenomen moet worden, dan is, onder voorbehoud van streng toezicht, de verpakkingswijze in een petroleumblik met deksel aan te raden, mits een behoorlijk slot tot goede afsluiting wordt aangebracht. Eene verpakking in twee op elkaar gesoldeerde petroleum- blikken, voorzien van scharnierdeksel en slot en op den rug gedragen op een bamboe-onderstel of in eene langwerpige mand, zooals zulks geschiedde door de Serawakkers der Koeala Sim pang-colonne, is, gevuld met ververschingsartikelen, voor den gemiddelden dwangarbeider veel te zwaarvoor een Serawakker daarentegen, die zware rugvrachten kan torsen (gemiddeld zelfs 30 K.G.), zeer wel doenlijk. Wel zoude eene dergelijke ver- pakkings-en draagwijze voor den dwangarbeider voldoen, indien het dubbele petroleumblik werd gevuld met minder zware voor werpen, zooals bv. verbandartikelen. Eene op dergelijke wijze van Koeala Simpang mij toegezonden hoeveelheid aanvullingsver - bandstoffen ontving ik in goeden staat; de blikken waren, niet tegenstaande een tocht van ±11 dagen door moeilijk berg-en boschterrein, zoogoed als alle ongeschonden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 269