- 30 van andere ambulance-kisten, dan wel het zeer tijdroovend zoeken naar deze in het donker, achterwege kon blijven. Daar het enkele malen gebeurde, dat trein en hoofdcolonne 's avonds gescheiden bivakkeerden en de sergeant-ziekenopzichter steeds bij den trein ingedeeld was, leverde de aanwezigheid van genoemde kist steeds den waarborg op, dat het gescheiden bivakkeerend troependeel ten alie tijde over voldoende verband materiaal en geneesmiddelen te beschikken had. Het zij mij daarom vergund hier met nadruk er op te wijzen, dat deze kist voor sergeant-ziekenopzichter, met de hieronder nog te vermelden verbeteringen, op marsch zoowel als in bivak practisch zeer bruikbaar is gebleken en zeker aan te bevelen om mede te geven aan ziekenverplegers die zelfstandig bij kleine troependeelen moeten optreden. Kist No. 3 werd uitsluitend in gebruik genomen wanneer amputaties of andere operaties in chloroform-narcose verricht moesten worden; zij werd steeds als reserve medegenomen bij de kisten No. 1 en 2 wanneer eene versterking zoude genomen worden; meer dan deze 3 kisten werd nimmer bij de ambu lance medegevoerd indien een aanval verricht moest worden. De kleine aan te brengen wijzigingen zouden de volgende moe ten zijn: In kist No. 1 toevoeging van een paar blikken salicyl-gom- elastiek hechtpleisterhet Mackintosh voorschoot uit kist No. 3 overbrengen naar No. 1. Kist No. 2. De ajerblanda flesch bevattende citroenzuur 11 werd vervan gen door een gevuld met een liniment, aangezien dit citroen zuur zoogoed als nimmer gedronken werd; de blikjes gevuld met buikpoeders, hoestpoeders enz. werden, toen deze ver bruikt waren, gevuld met respectievelijk buiktabletten (magist. bismuth. 500 m.gr. puiv. opii 25 m.gr.), hoesttabletten (pulv. doveri a 250 m.gr.) enz., zoodat groote quantiteiten opgebor gen konden worden in een klein volumetoegevoegd werden 1 blikje met chinine-tabletten a ]/2 gram, 1 fleschje met po- dophylline-pillen van 25 m.gr. De irrigator van papier-Maché moet vervangen worden door

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 274