31 een geëmailleerd ijzeren, omdat eerstgenoemde, hoewel lichter, veel spoediger defect en daardoor onbruikbaar wordt. Er dienen bovendien een paar reserve-canulen te zijn om aan de slang te zetten indien lavementen gezet moeten worden, zoodat de canule voor wonduitspoeling uitsluitend voor deze in gebruik kan blijven. De elastieke slang van Foulis blijkt minder bruikbaar, in de eerste plaats omdat ze dikke ledematen, bv. een gespierd been, niet voldoende sterk kan omsnoeren, in de tweede plaats omdat bij de uitrekking van het elastiek zeer gemakkelijk en her haaldelijk de metalen klem losschiet, hetgeen niet alleen zeer hinderlijk is, maar bovendien, indien met snelheid gewerkt moet worden, tot vervelend en kostbaar tijdverlies ten nadeele van de gewonden en andere lijders aanleiding geeft. Deze Foulis moet m. i. door een Esmarch'sche Schlauch vervangen worden. De Péansche pincetten bleken bij het gevecht voor Pasér zeer nuttig; de sergeant-ziekenopzichter was aldaar zelfstandig werkzaam (zie algemeen overzicht van den tocht) en kon daar mede eene zeer ernstige bloeding bij een gewonde, bij wien de art. temporalis vlak voor het oor was doorgehouwen, bijtijds tot staan brengen, hetgeen anders zeker niet gelukt zoude zijn, zoodat genoemde gewonde daaraan zijn behoud te danken had. Kist No 3. Het zoude aanbeveling verdienen aan deze kist een flesch met aether toe te voegen en, indien men de zeepspiritus niet afzonderlijk wenscht mede te nemen, ook een flesch met dit desinfectans, terwijl de trommel met steriele tampons gevoegelijk weggelaten kan worden. Gaan we thans over tot de bespreking van de kisten No. 4 en 5, die gelijkwaardig zijn. Kist No. 4 en 5. Gewicht respectievelijk 38 en 39 K.G. Op het deksel met groote gele letters gemerkt: Verband en Zalf." Inhoud1 groote met losse deksel gesloten zinken bak, waarin te voren in hunne verpakking gesteriliseerde, ontvette watten,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 275