35 -voldaan, ze was soliede en economisch; evenzoo bleek de op berging der tabletten in blikken tabaksdoosjes zeer bruikbaar; op deze wijze waren zij (doordat de deksels met strooken ge woon kleefpleister waren gesloten) bovendien aan den invloed der wisselende weersgesteldheden onttrokken, hetgeen hunne •duurzaamheid bevorderde. De kleinere medicijnfleschjes werden, door bordpapieren om hulsels beschermd, in vakken van dun houten rasterwerk zorg vuldig en onbewegelijk opgeborgen. Verbruikte soorten van geneesmiddelen. Yan de verschillende soorten medegenomen geneesmiddelen werd van alle, geen enkele uitgezonderd, eene grootere of kleinere hoeveelheid verbruikt. Tot de meest verstrekte behoor den: chinine (als prophylacticum toegediend), bismuth met opium, doveri, tannalbine, codeine, chloras kalicus-tabletten, tannine-poeders, cajoepoetie-olie, jodoform-eollodium, salicyl-collo- ■dium, vinum opii aromaticum (gedeeltelijk in lavementen), cho lera-essence, spiritus ammoniae anisatus, pulvis gummosus, lapis infernalis, en als antisepticumsublimaat-pastilles, chinosol- pastilles en hypermanganas kalicus-tabletten. Tot de minder benutte behoorden: ol. olivarum, ol. ricini, jodoform-poeder tot de minst verstrekte calomel, podophylline, phenacetine, mor- phiue-tabletten, citroenzuur en dermatol-poeder. Daar nagenoeg steeds in eene vrij hooge bergstreek geageerd werd, in een koel, dikwijls zelfs koud klimaat, door welk laatste als regel eene vermeerderde darm-peristaltiek verkregen wordt, is het duidelijk dat van laxantia slechts in geringe mate be hoefde gebruik gemaakt te worden. Citroenzuur, tot de vereischte verdunning klaargemaakt, werd -zoogoed als nimmer door gewonden of zieken gedronken, aan gezien de eenparige verklaring steeds luidde, dat het zonder bijvoeging van stroop te scherp en samentrekkend was. Het zoude daarom mijns inziens aanbeveling verdienen öf de sterke citroenzuur-oplossing te voren met de vereischte hoeveelheid suiker-stroop te mengen, dan wel eene proef te nemen met geconcentreerde tamarindestroop-oplossing, te velde met de noodige hoeveelheid water te verdunnen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 279