36 Van jodoform- of dermatol-poeder werd voor wonden zoo goed als geen gebruik gemaakt, daar tamponnade, dan wel bedekking met steriel hydrophile- of jodoform-gaas goede resulta ten opleverde en lastige eeremen daardoor vermeden werden;, wel moest jodoform-poeder herhaaldelijk benut worden tot het aanmaken van lavementen ter behandeling van proctitis em catarrhale dysenterie. Toestand waarin geneesmiddelen toerden medegenomen hunne duurzaamheid. Voor 't eerst werd bij dezen tocht eene proef genomen mek het medegeven van enkele geneesmiddelen in tablet-vorm; gedeeltelijk werden deze reeds in zoodanigen toestand van uit 's Rijks magazijn van geneesmiddelen onvangen, anderdeels- werden groote hoeveelheden in de apotheek te Koeta Radja zelf aangemaakt. In zoodanigen vorm werden medegenomen Murias chinini a gram. morphini10 m.gr. Calomela 1 gram. Chloras kalicusai Codeinuma 10 m.gram.. Bismuth, bas. gr. c. pulv. opii 25 m.gr. Phenacetinei gram. Doveria 200 m.gr. Podophyllinea 25 m.gr. Tannalbine ai gram. Hypermanganas kalicus al gram. Niet alleen was het mogelijk op deze wijze eene groote quan- titeit medicijnen in een klem volumen mede te nemen, waardoor weder het aantal medicijnkisten en daarvoor beschikbaar ge stelde dragers tot een minimum konden beperkt worden, doch de ervaring heeft bovendien bewezen, dat genoemde geneesmid delen aldus in duurzamen toestand opbewaard konden blijvenr de verstrekking al zeer eenvoudig en door de zieken zeer ge wild was, terwijl het ten slotte zeer gemakkelijk bleek, door de- kleine ruimte die voor de opberging der tabletten noodig was, de meest dagelijks benoodigde soorten in ééne kist voor den. 2 11

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 280