37 sergeant-ziekenopzichter samen te brengen, hetgeen een groot gemak opleverde, niet alleen bij de dagelijks gehouden zieken rapporten, doch ook indien 's avonds bivak betrokken werd en alsdan nog medicijnen moesten uitgedeeld worden. De proef kan dan ook niet anders dan goed geslaagd genoemd worden en eene blijvende invoering van deze methode aanbe volen. Alleen dient aangeteekend te worden, dat de van uit Batavia ontvangen doveri-tabletten spoedig bros werden en in stukjes en fijn poeder uit elkaar vielen, terwijl de te Koeta Radja aangemaakte hun goeden vorm en consistentie door loopend bleven behouden; eene kleine wijziging in de vervaar diging zal dus noodig zijn om genoemde minder gewenschte eigenschap ten goede te veranderen. Ook zoude, met inachtneming der bij de chinine-prophylaxis te noemen restrictie, in overweging gegeven kunnen worden, de bij volgende excursies mede te geven chinine uitsluitend in tabletten van gram te verstrekken. De thans gedurende den tocht als prophylacticum geregeld om de 7 a 10 dagen verstrekte chinine-pillen (1 gram sulph. chinini 10 pillen) werden op den duur zeer hard en daardoor veel minder werk zaam, hetgeen bij vergelijkende toediening van dezelfde dosis -chinine in tablet-vorm ten duidelijkste bleek. Als een ander, geringer voordeel zoude nog op den voorgrond gesteld kunnen worden, dat het innemen van 2 tabletten bij de meesten vlugger ■en gemakkelijker geschiedt dan van 10 dubbele (100 m.gr.) •of 20 enkele (50 m.gr.) chinine-pillen. Wat de uitwerking betreft der medicijnen in tablet-vorm verstrekt, kreeg ik uit de practisch verkregen resultaten den indruk, dat zij zeker niet achterstaat bij die in poeder-vorm toegediend. C. Instrumentarium en utensiliën; verpakking, gebruikte De instrumenten en utensiliën waren als volgt over de kisten verdeeld Kist No. 1 (dagelijksche verbandkist voor den officier van gezondheid). Blikken doos No. 1 voor dagelijksch gebruik. EN NIET GEBRUIKTE.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 281