40 Troisquarts quadruple N. Z1 stuk. Kist No. 2 (sergeant-ziekenopzichter). Instrumenten enz. voor geneeskundig gebruik. Aangebracht j Pincetten, Péan2 stuks. binnenzijde dek- Scharen, rechte1 sel van de kist. Thermometer voor diagn. onderz. 1 Vooi de utensiliën zij kortheidshalve verwezen naar de be schrijving van deze kist hiervoren. Kist No. 3 (amputatie-kist). Amputatie-doos, kleine. Afzonderlijk werden medegenomen. Ondersteken, tinnen1 stuk. Urinalen 1 Rottan-verband de Mooy1 stel en 1 goed brandende acethyleen-lamp. Boven opgesomde utensiliën en instrumenten bleken ruim schoots voldoende voor de verrichting van alle gedurende den tocht voorgekomene chirurgische kunstbewerkingen. Alleen zoude het aanbeveling verdienen toe te voegen: le. een lange geknopte sonde tot onderzoek van lange wond- (steek-, kogel-) kanalendeze was bij ons vertrek te Koeta Radja in de apotheek niet verkrijgbaar; eene gewone uterussonde zoude daarvoor zeer practisch zijn 2e. eene kleine rechte of holle beitel; het gemis van deze deed zich nogal gevoelen bij schotwonden waarbij de kogel door eene nauwe ingangsopening in beenholten was doorgedrongen, bv. in het Antrum Highmori. Bovengenoemde beitel zoude de bewerking tot verwijdering van den kogel, die thans met zeer groote moeilijkheden gepaard ging, belangrijk vereenvoudigd en vergemakkelijkt hebben. De tinnen ondersteken en urinaal deden zeer goede diensten. Aangezien één urinaal bij het groot aantal zieken en gewonden te weinig was, werd met goed resultaat gebruik gemaakt van de gedroogde laboevrucht, waarvan er vele eene urinaal-vorm bezitten (zie Plaat II fig. 5); deze waren zeer licht en practisch. De medegenomene groote acethyleen-lamp deed aanvankelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 284