41 zeer goede diensten, zoowel voor nachtelijke verlichting dei- ingerichte ziekenzaal, alsook indien in den avond geopereerd dan wel verbonden moest worden. Later geraakte het carbid-reservoir defect en scheurde, zoodat van het verder gebruik der lamp moest worden afgezien. Daar evenwel elke brigade eveneens van ééne, hoewel kleinere car- bid-lamp voorzien was, kon ik in den vervolge toch over een voldoend aantal dier acethyleen-branders beschikken. Het zoude zeker aanbeveling verdienen bij elke eenigszins groote of lang durige excursie de ambulance steeds toe te rusten met goed bruikbare carbid- dan wel petroleumlampen, daar de gewone zoogenaamde stormlantaarns of kaarsen in alle opzichten onvol doende licht geven tot het verrichten van operaties; de kleine vlug hanteerbare carbid-lampen hebben het voordeel dat de helle stralenbundels zeer gemakkelijk in elke gewenschte richting gebracht kunnen worden, hetgeen bij behandeling van diepe wonden het opsporen en onderbinden van spuitende arterie-tak ken zeer vergemakkelijkt; bovendien is hun licht zeer krachtig, zoodat de anatomische verhoudingen der wond goed onderscheiden kunnen worden. Zij hebben evenwel het nadeel van herhaaldelijk defect te zijn, indien de lampen niet steeds met de grootste zorg onderhouden en behandeld worden. Eene petroleumlamp met goeden reflector is minder spoedig onbruikbaar, doch als regel dooi de meerdere grootte onhandelbaarder in het gebruikverder kan ze niet in alle standen gehouden worden, zooals met een ace- thyleen-brander het geval is, zoodat men niet eiken wondhoek gemakkelijk en nauwkeurig kan verlichten; bovendien is zij veel minder lichtsterk, alle nadeelen, die haar mijns inziens minderwaardig maken aan de carbid-branders. D. Tandoe's, transport der gewonden en zieken, indeeling Het aantal tandoe's gewijzigd model Gwijnfé bedroeg één per brigade, totaal dus 10 stuks, terwijl de ambulance beschikte over een tandoe model Snethlage, waarvan evenwel alleen het zeildoek in opgerolden toestand werd medegenomen. Met de opeenvolgende aanvullingen maréchausée en de ver- DER TANDOE'S BIJ DE COLONNE.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 285