43 - de voedingstoestand der dragers onvoldoende werd en dien tengevolge de nuttige arbeidsprestatie belangrijk verminderde, is zeker het aantal van 4 dragers te weinig, zoodat dit cijfer soms tot zes vermeerderd moest worden. Het spreekt wel van zelf dat op dit cijfer vooral van invloed is de kwaliteit van den drager, en nu was het niet altijd mogelijk, met het oog op andere bij den trein te dragen zware lasten, voor de ambu lance steeds de sterkste dragers beschikbaar te stellen, zoodat onder de aangewezenen steeds een aantal minder validen aan getroffen werden. De gewijzigde tandoe Gwijnfé heeft in het algemeen goed voldaanze is vrij handelbaar te dragen, vooral ook goed trans portabel door nauwe boschpaden, terwijl de zieken er vrij rustig in liggen, uitgezonderd gewonden met buikschoten en fracturen aan de onderste extremiteiten. Daarbij liggen zieken en ge wonden er goed zijdelings gesteund in door het zeildoek, het geen vooral van zeer groot nut is bij het vervoeren langs steile en sterk kronkelende bosch- en rotspaden, waarbij zijde- lingsclie schommelingen niet wel te vermijden zijn, die pijnlijk voor den gewonde, hinderlijk voor den zieke en zeer afmattend voor beiden zijn. In één opzicht heeft deze tandoe evenwel minder goed voldaan, nl. wat betreft de duurzaamheid van het zeildoek. Gedeeltelijk zal zulks vermoedelijk geweten moeten worden aan de hoedanigheid van dat doek zelf, gedeeltelijk is het echter toe te schrijven aan het zware terrein waar langs de tandoe's veelal vervoerd moesten worden. Hoewel nieuwe of zoogoed als nieuwe tandoe's aan de verschillende colonnes waren medegegeven, waren toch bij een groot aantal, na niet lang gebruik op vele plaatsen vooral de overlangsche naden losgescheurd of getornd, zoodat deze plaatsen dikwijls hersteld moesten worden, totdat zulks na eenige keeren niet meer mogelijk bleek. Door het sleepen en stooten van de onderzijde der gevulde tandoe, vooral bij sterke hellingen, langs en tegen den harden aarden of rotsigen bodem, dan wel tegen ruwe boomwortels of stronken, was het zeildoek in de middenpartijen, in het zakgedeelte, spoedig aan flarden gewerkt. Soms konden deze defecten nog wel met ander lap materiaal gesloten worden, doch meestal waren ze dan toch

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 287