44 weer na eenig gebruik op de kwetsbare plaatse» opnieuw open- scheurd of losgetornd, zoodat van eene nieuwe reparatie voor goed moest afgezien worden. Wellicht zoude het mogelijk blij ken deze minder gewenschte eigenschappen zooveel mogelijk te ontgaan door aan de naar den grond gekeerde zijde van het zeil doek eenige daaraan vastgenaaide dwarse versterkingsbanden van ledei of ander sterk materiaal (zie Plaat II flg. 6) aan te brengen, waardoor de overlangsche scheuren minder veelvuldig zullen voorkomen en zoo ze al ontstaan in ieder geval minder ver door- loopen en daardoor ook gemakkelijker verstelbaar zijn. Bovendien zou de bodem van de zeildoeken tandoe's in het middenstuk van dubbel doek vervaardigd dienen te worden, zoo noodig ook met lederen strooken aan de onderzijde versterkt. De practijk zou de doelmatigheid van de bovengenoemde aan te brengen v erbeteringen moeten uitwijzeneene proefneming in deze richting is, ook wegens de geringe daaraan verbonden kosten, gewenscht. Met het oog op de meerdere duurzaamheid van het zeildoek, zoude het overweging verdienen de stof zelve te tanen of van eene waterdichte verf te voorzien. Het her haaldelijk nat worden van het zeildoek door regens zoowel als door rivierwater bij het doorwaden van diepere stroomen, waar bij het herhaaldelijk voorkomt dat de tandoe's gedurende ge- ruimen tijd, soms dagen achtereen, niet behoorlijk gedroogd kunnen worden, geeft aanleiding tot spoediger verweering van de zeildoekstofeene behoorlijke impregnatie met waterdichte verf zoude wel is waar de tandoe wat zwaarder maken, doch aan den anderen kant aan de conservatie van het zeildoek zeer ten goede komen. Of de tandoe nu daardoor bv. 1 K.G. zwaarder wordt, doet minder ter zake, aangezien de gewichten der te transporteeren gewonden en zieken toch al zeer ver uit elkaar kunnen loopeneene geringe toename van het gewicht van het materieel is dus volkomen verantwoord, indien daar- door de duurzaamheid belangrijk bevorderd kan worden. De voorgestelde voorziening der tandoe Gwijnfé zal het gewicht van het ligzeil veel grooter makenhet meenemen van reserve-ligzeilen zou daarboven te verkiezen zijn, om op bij uitstek lange tochten de versleten zeilen te verwisselen. Is de kwaliteit van het zeildoek goed en is dit door tanen desnoods nog meer bestand gemaakt tegen weersinvloeden, dan zal het ligzeil gewoonlijk lang genoeg bruikbaar blijven. D. o. Vie Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 288