45 Tandoe Snethlage. De tandoe model Snethlage heeft in sommige opzichten zeer goed, in anderehoewel bruikbaar weermindei voldaan. Langs vlakke paden, breede galangans, wegen met zacht glooiende hellingen, vooral bij gewonden met buikschoten en breuken van armen en beenen en bij het vervoer van gewonden en zieken van uit de ziekenzaal, eenige trappen benedenwaarts naar het operatie-huisje, heeft deze tandoe zeer goed voldaan. Daar zij vlak gespannen is, liggen de patiënten er rustig, goed gestrekt en behagelijk in, terwijl de gefractureerde ledematen behoorlijk gesteund kunnen worden. Op smalle, sterk kron kelende paden en langs steile hellingen voldeed zij minder goed, omdat in het eerste geval de zijdelingsche schommelingen steeds eene zekere zijdelingsche helling aan de vlakke tandoe gaven, waardoor steeds neiging voor den gewonde bestond om naar een der zijkanten af te glijden, waartegen hij zich actief moest verzetten door zich aan de zijkanten of aan de bamboe- pikoelan vast te grijpen. Waren de armen niet gekwetst, dan kon zoo'n gewonde zich nog vrij goed op deze wijze redden. Dat evenwel een dergelijk transport van eenigszins langen duur voor den lijder zeer pijnlijk, afmattend, dikwijls beangstigend en door dit alles ten laatste onhoudbaar wordt, is na het boven staande begrijpelijk. In sterkere mate was zulks het geval, wanneer een of beide bovenste extremiteiten gewond waren, zoodat de lijder öf gebrekkig of in het geheel niet het afglijden actief kon voorkomen. Bij steile hellingen bestond, hoewel in veel mindere mate, hetzelfde euvel van kans tot afglijden, doch nu in overlangsche richting, waartegen de gewonde zich weer actief moest verzetten. Waren beide of een der onderste extremiteiten ongedeerd, dan was een aangebrachte voetsteun voldoende om het afglijden te verhinderen, hoewel dan toch als regel ook nog één of heide armen in actie gebracht werden om eene voldoend rustige houding van het lichaam te waarborgen. Daarbij komt nog een andere onaangenaamheid, nl. dat de dragers, doordat de tandoe vrij laag boven den grond hangt, geen behoor lijke controle op hunne voeten kunnen uitoefenen, waardoor zij langs oneffene paden herhaaldelijk struikelden, hetgeen weer voor

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 289