46 den vervoerde de grootste onaangenaamheden ten gevolge kon hebben. Vele gewonden, ook officieren, gaven dan ook bij zeer sterke hellingen de voorkeur aan de gewijzigde tandoe Gwijnfé boven het model Snethlage. Een derde bezwaar, als gevolg- van de grootere breedte van deze tandoe, bestond in het soms moeilijk vervoer langs zeer smalle paden, uitgehouwen langs den voet van steile rotswanden, aan de andere zijde door eene rivier begrensd; het transport was dan door het hellen \an de breede tandoe, het stooten en schuren tegen die rotswanden, vooral om uitspringende hoeken heen, niet alleen voor den lijder zeer onaangenaam en beangstigend, maar ook soms bepaald gevaarlijk; de tandoe Gwijnfé liet zich langs dergelijke moeilijke punten gemakkelijk heen voeren. Na enkele gevechten bleek wel eens het aantal zeildoeken tandoe s te gering tot vervoer van het groot aantal gewon den en gesneuveldenhetzelfde bezwaar deed zich steeds gelden bij elk gewonden- en zieken-evacuatietransport, omdat genoemde tandoe's met gemist konden worden en bij den verderen tocht der colonne moesten medegenomen worden. In dergelijke om standigheden werd gebruik gemaakt van tandoe's, overeen- 'omstig het model Snethlage, doch waarvan de bodem, bij gemis aam zeildoek, werd vervaardigd uit smalle, lange bamboe-latten op dwarslatten stevig verbonden en het geheel met een dubbele mat bedekt, ten einde den gewonde of zieke aangenamer en zachter te doen liggen; een hoofdkussen, bestaande uit een matten zak gevuld met alang-alang, voltooide het geheel. Bij enkele werden voor zware lijders aan het voeteinde tegen het afglijden kleine stootplankjes aangebracht. Photo No. 2. geeft eene voorstelling van eene dergelijke gereed gemaakte tandoe en hare draagwijze, terwijl een verticaal ge plaatst model de bodemsamenstelling aanschouwelijk maakt. De pikoelan kon verder door een mat, aan weerskanten der ange zijden tot meerderen steun en beter afhangen van eene bamboe-lat voorzien, bedekt worden, waardoor de lijder zoowel voor feilen zonneschijn als voor regen beschut lag. Hoewel wat zwaarder dan de zeildoeken tandoe's voldeden deze geïmprovi seerde van bamboe, uit gebrek aan beter, vrij goedzij hadden iet groote voordeel van zeer vlug en eenvoudig gemaakt

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 290